X

DeFi Projesi Hack’lendi: Token’ın Fiyatı %85 Düştü, 7 Milyon $ Kayboldu!

Bir DeFi projesi daha hack saldırılarının kurbanı oldu ve token fiyatı büyük düşüş sergiledi.
08:13
17 Kasım 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre, Origin Protocol kurucu ortağı Matthew Liu, Pazartesi gecesi Origin Dollar (OUSD) kasasına bir saldırı yapıldığını doğruladı. Henüz hafta başında olmamıza rağmen bu bir DeFi projesinde yaşanan ikinci sorun oldu.

Origin Dollar Hack’lendi

Liu’nun açıklamalarına göre, projenin ekibi hangi güvenlik açığından yararlanıldığını ve bilgisayar korsanının kullanıcıların depozitolarına nasıl erişebildiğini çözmek için çalışmalara başladı.

Bunun yanında yapılan açıklamalarda kesin rakam bilinmemekle birlikte 7 milyon dolarlık bir kayıp olabileceği ifade ediliyor. Kayıpların Ethereum (ETH) va DAI’de olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak bu hack girişiminin bir “flash attack” olduğu da ifade edildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Fonlar Geri Alınabilecek Mi?

Liu, çalınan fonların 1 milyon dolardan fazlasının Origin çalışanları ve kurucularına ait olduğunu ve bu fonların geri alınıp alınamayacağından emin olmadığını dile getirdi. Ayrıca Liu çeşitli söylentilerin önüne geçmek için hack girişiminin bir rug pull olmadığını ya da içeriden bir kişi tarafından gerçekleştirilmediğini dile getirdi.

Buna ek olarak Lui açıklamalarında, “Bu olumsuz gelişmeye rağmen, OUSD’yi eşler arası işlemlerin daha geniş Origin misyonuna dayanan güvenli ve başarılı bir ürün haline getirme niyetimiz büyük.” ifadelerini kullandı.

Origin Fiyatı Düştü

Origin, Blockchain tabanlı bir e-ticaret platformu olarak karşımıza çıkıyor. OUSD stablecoin’i ise Origin platformu tarafından Eylül sonunda tanıtıldı. OUSD geleneksel para ile değil, DAI’nin de dahil olduğu diğer stablecoin’ler tarafından destekleniyor.

Öte yandan hack girişiminin bir sonucu olarak 1 dolar bandında bulunan Origin Dollar, yüzde 85’in üzerinde düşerek 0,14 dolara kadar geriledi.

Saldırı, çoğu Ethereum üzerine kurulu olan merkezi olmayan finans protokollerinin sağlamlığına olan güveni daha da zayıflatabilir. Çünkü geçen ay Harvest Finance, Akropolis ve Value DeFi de toplamda 40 milyon doların üzerinde zarara yol açan saldırılara uğramışlardı.

Bunlara ek olarak dün de Walletreum’un hack saldırısına uğradığı açıklanmıştı ancak tüm kullanıcılar bunun bir hack girişimi değil exit scam olduğunu ifade etmişti. Yapılan açıklamalara göre, saldırganlar tüm kritik verilere ve hesaplara ulaşarak sistemde bulunan tüm fonları çekmişti. Ancak konu ile ilgili daha detaylı açıklamalar hala gelmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar