reklamı kapat

CryptoShuffle Truva Virüsüne Dikkat Edin

09:15
6 Kasım 2017

Rusya merkezli siber güvenlik firması Kaspersky Labs kripto para sahiplerini, kripto paralarının özel cüzdanlarında dahi güvende olmayabileceği konusunda uyardı.

CryptoShuffler adı verilen yeni bir truva virüsünün, kullanıcıların burunlarının ucundaki coinleri çaldığı ifade edildi. Kullanıcılar cüzdan verilerini, transfer işlemleri için kopyala ve yapıştır komutlarıyla kullanıyorlar. Böylece bu veriler bilgisayarın pano olarak da bilinen geçici hafızasına kaydedilmiş oluyor. Bu yeni truva virüsü, bilgisayarın geçici hafızasını kullandığından cüzdanlar güvenli olmanın biraz dışına çıkabiliyor.

Truva virüsü, göz ardı edilemeyecek kadar büyük miktarda zarara oldukça kısa bir zamanda sebep oldu. Ancak siber araştırmacılara göre bu virüs bir yıldan daha uzun bir süredir faaliyet gösteriyor.

Dünyaca ünlü anti virüs koruma ve internet güvenliği yazılımı Kaspersky yetkilileri, bu konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdiler:

“…siber suçlular, yaklaşık olarak (6 Kasım fiyatına göre) 160.000 dolara karşılık gelen 23 Bitcoin’i çalmayı çoktan başardılar. Üstelik Litecoin, Dash, Monero, Ethereum, Zcash ve Dogecoin gibi diğer kripto paralar üzerinden binlerce dolar da bu virüs kullanılarak hortumlandı.”

Kendinizi koruyun

Kendinizi korumanın en temel yolunun, kopyaladığınız adres ile kendi girdiğiniz adresi karşılaştırmak olduğu belirtildi. Her işlem için cüzdan adreslerini dikkatli bir şekilde kontrol etmek, fonlarınızı güvende tutacaktır.

Hal böyleyken truva virüsünün geliştiricileri normal sürecin; adresi dikkatli bir şekilde kontrol etme gereği duymaksızın kopyala, yapıştır ve yolla komutlarından oluştuğunu gayet iyi biliyorlar. Bu nedenle Kaspersky kripto para kullanıcılarını özel önlemler almaları konusunda uyarıyor.

Dahası kullanıcıların; kötü niyetli programları tespit etmek ve devre dışı bırakmak için, bir anti virüs programı ve kötü amaçlı yazılımları engelleyen bir sistem kullanmaları tavsiye ediliyor. Kripto para dünyası büyümeye devam ettikçe, bu tür risklerin de çoğalmayı sürdüreceğini ve kullanıcıların fonlarını korumaları için, açık gözlü olmaları gerekeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.