reklamı kapat
  • BTC  :  41.388,42 ₺
  • ETH  :  3.281,65 ₺
  • BCH  :  5.060,05 ₺
  • XRP  :  3,95 ₺
  • BTC 41.388,42 ₺
  • ETH 3.281,65 ₺
  • BCH 5.060,05 ₺

Çin’in Yasağı Hakkında Piyasa Guruları Ne Düşünüyor?

15 Eylül 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
Çinli yetkililerin Bitcoin borsalarını yasaklamasıyla kripto para piyasası alt üst oldu. CoinMarketCap verilerine göre bitcoin 3200 doların altına inerek dipleri gördü ve birkaç gündür süren düşüşünü sürdürdü. Altcoin’lerin de bitcoin’in izinden gitmesiyle piyasa kıpkırmızı bir hâl aldı ve kripto yatırımcılarının eli kolu bağlandı. Piyasada ise birbirinden farklı görüşler hakim.

Kripto para cüzdanı Jaxx’ın kurucu ve CEO’su Anthony Diioro, Çin’in yasak kararının giderek büyük kripto para ekosisteminde ‘kısa süreli bir hapşırıktan’ ibaret olduğunu savundu. Diioro, giderek globalleşen ve sınırların kalktığı dünyada kişiler arasındaki değer akışını veya bireysel özgürlükleri engellemeye çalışanların uzun vadede ‘başarısız’ olacağını kaydetti ve ekledi: “Hükümetler bu şekilde davranarak yeni sektörler yaratma ve gerçek değer inşa etme fırsatını kaçırabilir.”

Bitcoin cüzdanı ve debit kartı sağlayıcısı Crypto CEO’su George Basiladze de Diioro gibi düşünüyor. Çin yasağının geçici bir duraklama getirdiğini ifade eden Basiladze, kripto paralar ve blockchain’li finansal hizmetler için tünelin ucunun aydınlık olduğu görüşünde.

Madalyonun öbür yüzü ve farklı görüşler

Kripto işlem platformu LAToken CEO’su Valentin Preobrazhenskiy, Çin’le bağlantılı faaliyetlerini durdurduğunu kaydetti:

“Çin’de katılacağımız konferans ve toplantıları iptal ettik. Ülke halkının platformumuzdaki faaliyetlerini de şimdilik durdurma kararı aldık.”

Çin’de diğer kripto paraların da yasaklanabileceğini kaydeden Preobrazhenskiy, diğer ülkelerin de yasak kervanına katılabileceğine dikkat çekti.

Blockchain araştırmacısı ve danışmanı Tone Vays ise Çin’in borsalara lisans alma zorunluluğu getirebileceğini belirterek yasağın uzun vadede bitcoin’den çok ethereum’u etkileyeceği tespitinde bulundu.

BnkToTheFuture.com CEO’su Simon Dixon, düşüşün bitcoin’de yaşanan baloncuk için ‘gerekli’ bir inme dönemi anlamına geldiğini kaydetti. Tıpkı Dixon gibi blockchain danışmanı Kaushik Ghosh da Çin’in kararını bir süre sonra tekrar gözden geçireceğini düşünüyor.

Öte yandan Çinli kripto parası borsası BTCC, hükümetin kararının ardından 30 Eylül’den itibaren kripto işlemlerini durduracağını, ancak madenciliğe devam edeceğini duyurdu.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...