X


Çin’den Yeni Kripto Açıklaması! Yeni Yasaklar Gelecek Mi?

Çin'den gelen son açıklama yatırımcıları kızdırmaya yetti.
21:07
10 Eylül 2021

Bitcoin (BTC) bu yıl en büyük düşüşünü Çin yasaklarından sonra yaşadı. Fiyat yaklaşık 28.500 dolara kadar dip yaptı, ancak sonrasında gelen “yeni yasak olmayacak” açıklamaları işe yaradı ve fiyat 53.000 dolara geri döndü. Bugün gelen haberler Çin’in kriptoları gündeminden indirmeyeceğini gösteriyor. Peki yeni yasaklar gündemde mi?

Çin Kripto Açıklaması

Çin Komünist Partisi, yaklaşık 100 yıldır ülkenin iktidarında bulunuyor. Toplam 100 milyona yakın üye sayısıyla siyasetten daha öte Çin Devletini temsil eden bir yapısı var. Bu yüzden partiden yapılan açıklamalar aynı zamanda ülkenin devlet politikalarını ve bakış açısını yansıtıyor. Bugün Çin Komünist Partisi sözcüsü yerel haber ajansına NFT’ler hakkında bir açıklama yaptı. NFT pazarını balon olarak gören sözcü, yakın zamanda bu balonun patlayacağını söyleyerek vatandaşları uyardı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Haber ilk olarak Securities Times ve South Morning China Post tarafından yayınlandı. İki kaynakta partinin resmi yayın organı gibi çalışıyor.

NFT konusunda yapılan açıklama onun değersizliğine odaklanıyor. İnsanların sadece yüksek kazançlar elde edebilmek için bu değersiz varlıklara rağbet gösterdiğini söyleyen ÇKP Sözcüsü şunları söyledi.

“Piyasadaki FOMO azaldığında birçok garip NFT büyük ölçüde değersiz hale gelecek”.

Haber daha önce yapılan NFT kaosa yol açabilir açıklamalarını destekliyor. Ancak buna rağmen ülkenin en büyük teknoloji şirketleri NFT ve blockchain alanında ciddi çalışmalar yapıyor. Üstelik bu çalışmalar Çin Hükümeti tarafından destekleniyor.

Çin ve Kripto Paralar

NFT pazarında ciddi bir balon oluştuğu aşikar, birçok yatırımcı 100-200 dolara aldığı değersiz varlıkları 50-60 dolar gibi zararına rakamlara satmaya çalışıyor. Üstelik %99’u koleksiyon meraklısı değil yani pazarın önemli kısmı piyasada oluşan coşkudan yararlanmak isteyen kısa vadecilerle doldu. Gerçek koleksiyon meraklıları ise değerli ve yarı değerli NFT’leri alarak onları uzun vadeli çantalarında tutuyor.

Kripto para madencilerine büyük bir darbe indiren Çin gelecekte ekonomisi için doğabilecek riskleri öngörüyor. Kendi blockchain ağını, dApp ve NFT ürünlerini oluşturmaya çalışan hükümet kripto paraların teknolojisini alırken onları reddediyor. Tencent Holdings ve Alibaba Group Holding devlet teşvikli olarak bu alanlarda ciddi ar-ge çalışmaları yapıyor.

Alipay’de satılan NFT’leri veya Tencent tarafından satın alınan NFT pazaryeri Huanhe’yi hepimiz hatırlıyoruz. Ancak ülkede NFT alan vatandaşlar bunları satamıyor, eğer satarlarsa mali yasaları ihlalden dolayı yaptırıma uğrayabiliyorlar. Yani anlayacağınız Çin yine bildiğimiz gibi ve NFT konusunda yeni yasaklara bu açıklamalarla yol açılıyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar