Chiliz (CHZ) İçin Önemli! G20 Üyesi Ülke Kripto Para Borsası Açıyor!

CHZ fiyatı yükseliyor ve G20 ülkesi kripto para müjdesini verdi. Aralarındaki bağlantı ne?
19:40
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri bugün kripto para yatırımcılarını mutlu eden yeni bir adım attı. Kripto para yatırımcıları mutlu çünkü El Salvador gibi zayıf ekonomilerin kripto paraları benimsemesi ona ciddi bir meşruiyet kazandırmıyor. Üstelik zayıf ekonomilerin kripto piyasaları üzerinde ciddi bir talep oluşturmadığını da son ülke bazında Bitcoin testiyle El Salvador’da gördük.

Endonezya Kripto Para Borsası

2023 yılında Endonezya kripto paralar konusunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Önemli reformlar yapılacak. Bu reformun bir parçası olarak, ada ülkesi bu yılın sonlarına doğru, ülkenin kripto endüstrisindeki büyük değişimin öncesinde kendi kripto para borsasını başlatacak. Endonezya G20 üyesi bir ülke ve attığı bu adım kayda değerdir. Bloomberg tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre Bappebti olarak da bilinen Endonezya Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Düzenleme Kurumu, kripto varlıkları üzerindeki gözetimini menkul kıymet odaklı bir kurum olan Finansal Hizmetler Kurumu’na bırakacak.

Bappebti’nin vekil başkanı Didid Noordiatmoko, FSA’nın önümüzdeki iki yıl içinde emtia ajansından kripto varlıkları üzerinde düzenleyici gücü devralacağını belirtti. Bu süre zarfında Endonezya bir kripto borsası kuracak. Endonezya Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, düzenleyici gücün emtialardan menkul kıymetler ajansına kaydırılmasının, kripto varlıklarının yatırım araçları olarak statüsü nedeniyle garanti edildiğini bildirdi. Yetkili şunları ekledi:

“Aslında, kripto varlıkları yatırım ve finansal araçlar haline geldi, bu nedenle diğer finansal ve yatırım araçlarıyla eşit bir şekilde düzenlenmeleri gerekiyor.”

Chiliz (CHZ) Haberleri

Peki ama bu adım Chiliz (CHZ) için neden önemli? Socios’un arkasındaki isim Alexandre Dreyfus bugün erken saatlerde haber Bloomberg tarafından yayınlanan haberi alıntılayıp bunun harika bir gelişme olduğunu söyledi. Dahası da var. Endonezya’nın bir kripto para borsası açması Chiliz için neden önemli? CEO’sundan okuyalım;

“Chiliz ve Socios için harika haber. Endonezya, düzenleyici yetkilerini Finansal Hizmetler Kurumu’na devretmeden önce bu yıl bir kripto borsası kurmayı planlıyor. Fan tokenler için iyi bir gelişme”.

Persib isimli spor kulübü 8 Haziran tarihinde Socios’a katılan Endonezyalı ilk takım olmuştu. Bu takımın 20 milyon civarında taraftarı var ve ülkenin kripto paraları borsa açabilecek düzeyde meşrulaştırması daha fazla takımın Socios ile anlaşabileceğini gösteriyor. Üstelik taraftarlar bu borsa aracılığıyla ülkenin ulusal takımlarının tokenlerini alıp satabilir. Diğer merkezi olmayan kripto paralara göre ülkedeki popüler takımların tokenlerinin bu borsada listelenmesi daha mantıklı görünüyor. En azından denetim ve onay süreçleri noktasında bazı kolaylıklar sağlanabilir. Alexandre muhtemelen bu açıdan baktığı için son gelişmenin CHZ için harika olduğunu söylüyor. Kısa süre önce 0,29 dolara kadar ulaşan CHZ taban fiyatı olan 0,1 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar