X

Celsius ve Three Arrows Capital Krizinin Ardından Tether’den Açıklama Geldi!

En büyük stablecoin USDT'nin ihraççısı Tether, bir tür kısa vadeli kurumsal borç türü olan ticari kağıt varlıkları hakkındaki söylentilere açıklık getirdi.
12:25
15 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük stablecoin USDT’nin ihraççısı Tether, ciddi problemlerle karşı karşıya olan kripto para kredi platformu Celsius ve kripto para hedge fonu Three Arrows Capital‘dan uzaklaşarak, bir tür kısa vadeli kurumsal borç türü olan ticari kağıt varlıkları hakkındaki söylentilere açıklık getirdi.

“Söylentiler Gerçeği Yansıtmıyor”

Genellikle USDT kısaltmasıyla bilinen dev stablecoin ihraççısı Tether, stablecoin alanında kripto para piyasasının en büyüğü konumunda. Tether, kurumsal borç, ABD Hazine bonoları ve bazı nakit rezervleri de dahil olmak üzere birden fazla varlığın bulunduğu sepeti kullanarak merkezi stablecoin’i USDT’nin ABD doları karşısındaki değerini güçlü bir şekilde korumaya çalışıyor.

Şirket, bugün sabah saatlerinde yayımladığı bir blog yazısında, ticari kağıt portföyünün yüzde 85’inin Çin veya Asya ticari kağıtları tarafından desteklendiği ve yüzde 30 indirimle işlem gördüğü yönünde söylentilerin ortalıkta dolaştığını yazdı. Tüm bu söylentilerin tamamen yanlış olduğunu belirten Tether, söylentilerin daha fazla kâr etmek için “daha fazla paniğe” neden olma ihtimalinin bir parçası olduğunu belirtti.

Daha fazla bilgi sağlamak için şeffaflık açıklamalarına atıfta bulunan şirket, mevcut ticari senet portföyünün o zamandan bu yana 11 milyar dolara (Mart sonunda 20 milyar dolardan) düşürüldüğünü ve Haziran sonunda 8.4 milyar dolar olacağını kaydetti. Tether, Mayıs ayında ticari senetlerini bir önceki çeyrekte 24.2 milyar dolardan yüzde 17 düşüşle 19.9 milyar dolara düşürdüğünü bildirmişti. Ayrıca, ABD Hazine bonolarını da ekleyerek ticari senetlerini 34.5 milyar dolardan 39.2 milyar dolara çıkarmıştı.

Bloomberg, 2021’in Ekim ayında Tether’in USDT için oluşturduğu rezervinin çoğunun büyük Çinli şirketler tarafından sağlandığını ve bu durumun bazı analistlerin rezervlerin kalitesini sorgulamasına neden olduğunu iddia etti. Tether’in iddiaya konu olan Çinli şirketlerin ismini açıklamaktan kaçınması da bu iddiayı güçlendirdi.

Celsius’daki Pozisyon için Açıklama

Öte yandan Stablecoin‘i USDT ile hemen hemen her kripto para borsasında ve platformunda bulunan Tether, şu anda borç verenler tarafından tasfiye edilmesinin ardından potansiyel bir iflastan kurtulma mücadelesi veren Three Arrows Capital’a borç verme riskine giriştiğine dair iddiaları da yalanladı.

Tether, Celsius’daki pozisyonunun herhangi bir kayıp yaşanmaksızın tasfiye edildiğini ve kripto para kredi şirketine karşı pozisyonunun her zaman aşırı teminatlı olduğunu ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar