reklamı kapat

Casus Madencilikle Suçlanan Şüpheli Aklandı

Japonya’da yasa dışı kripto para madenciliği yaptığı iddia edilen şüpheli mahkeme tarafından aklandı.
13:00
28 Mart 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Devletlerin kripto para alanında gerçekleşen yasa dışı faaliyetlere müdahale etmelerine son zamanlarda daha sık rastlar olduk. Ekosistemin düzenlenmesi konusunda mesafe kat edildiğine işaret edebilecek bu durumun son örneği 27 Mart Perşembe günü Japonya’da yaşandı. Japon mahkemesi, yasa dışı yollardan kripto para madenciliği yaptığı iddia edilen bir şüpheliyi akladı.

Casus Madencilik İddiaları

Kripto para piyasasında zaman zaman yasa dışı faaliyetlerin yaşandığına şahit oluyoruz. Bu faaliyetlerden birisi de kullanıcıların bilgisayarlarındaki işlemci gücünü kullanan “casus madencilik” olarak karşımıza çıkıyor. Kötü amaçlı kişiler kullanıcıların cihazlarının hesaplama gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapıyor ve yasa dışı yollardan gelir elde ediyor. Kimi zaman bir web sayfasını ziyaret eden kullanıcılar dahi bu faaliyetlerden zarar görebildiği biliniyor.

Japon asıllı 31 yaşındaki bir web sayfası tasarımcısı da casus madencilik şüphesiyle suçlanmıştı. İddialara göre şüphelinin kendi web sayfasında dijital para madenciliği yapılmasını amaçlayan bir yazılım bulunuyor ve bu yazılım sitenin ziyaretçilerini etkiliyor.

Hakim Sakınca Görmedi

Hakim Toshihiro Homma şüphelinin eylemlerinde sakınca görmedi. Hakime göre şüphelinin web sayfasındaki yazılım bir suç teşkil etmiyor. Ancak savcılar şüphelinin tam 100.000 yen (yaklaşık 900 dolar) ceza ödemesini talep ediyor. Savcılar söz konusu yazılımın kullanıcıların elektrik harcamalarını artırdığını belirterek bu cezanın uygulanmasını istedi. Mahkeme ise yazılımın kişisel verilerin gizliliğini ihlal etmediğini düşünüyor.

Siber güvenlik firması McAfee tarafından yayımlanan rapora göre 2018 yılında casus madencilik faaliyetleri %4000 oranında artış gösterdi. Kimi zaman bu tür faaliyetlere maruz kalan kullanıcılar ciddi elektrik tüketimiyle karşı karşıya kalabiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.