Cardano’nun Yükselişi: Vasil Hard Fork Bu Değeri Uçurdu!

Kripto dünyasındaki 5. yılını tamamlayan Cardano bazı kilometre taşlarını tek tek geride bırakmaya devam ediyor. Veriler coin'le ilgili bilgi verdi.
16:45
28 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cardano, 28 Eylül’de bir kilometre taşını daha geride bırakarak 5. yıldönümünü kutladı. Gerçekten de, platform ve kripto topluluğu Cardano yol haritasının beş dönemi içinde uzun bir yol kat etti. Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire ise bu dönemler olarak akıllarımızda kaldı. Bu dönemlerin her biri önemli gelişmelere sahne oldu. Ancak tüm bunlar olurken topluluk önemli bir hususu gözden kaçırmış gibi görünüyor.

Sırayla Neler Yaşanacak?

En gelişmiş ekosistemlerden biri olan Cardano geçtiğimiz hafta blok zincirinde önemli bir yükseltme yaşadı ve Vasil güncellemesinden geçti. Bu yeni özellikler arasında referans girdileri, satır içi veriler ve referans komut dosyaları için düğüm ve CLI desteğinin yanı sıra yeni bir Plutus maliyet modeli de yer aldı. Buna ek olarak, 27 Eylül tarihi, Vasil işlevselliğine ışık tuttuğu için Cardano topluluğu adına bir başka önemli gün oldu.

Bu tür güncellemelerin derinliği göz önüne alındığında, blok zincirindeki işlemler arttı. Cardano ağı toplamda 50 milyondan fazla işlem gerçekleştirerek ağ için yeni bir kilometre taşını geride bıraktı. Cardanoscanio’ya göre, yazım saati itibariyle ağda 50.770.871’in üzerinde işlem gerçekleştirildi.

İşlem Sayıları Arttı

Haziran başına kıyasla işlem sayısında 9 milyonluk bir artış yaşandı. Aynı zamanda, geçen ay hem işlem hacmi hem de özellikle geliştirme faaliyeti arttı. Birincisi, yazım zamanında yaklaşık 700 milyon dolar değeri görürken, ikincisi analitik platform Santiment’e göre %26’lık mütevazı bir artış gösterdi.

Bu durum, Cardano havuzuna girmeye hazır olan yatırımcılar için yükseliş ivmesinde bir artış olduğunu gösteriyor olabilir. Bunun dışında Cardano, ister tekil ister kurumsal yatırımcılardan olsun, benimseme konusunda bir miktar rahatlamış gibi görünüyor.

Örneğin, İsviçreli bir kripto servet yönetimi uygulaması, bir oylama düzenledikten sonra ADA tokenine destek ekledi. SwissBorg, 28 Eylül’de attığı bir tweet’te uzun zamandır beklenen, oylamayla seçilen Cardano’nun (ADA) listelendiğini duyurdu. Bu yazının yazıldığı sırada, marketcap’e göre en büyük 8. kripto para konumunda bulunan Cardano, bir süredir 0,5 dolar bölgesini aşmak için mücadele ediyordu. Bu durum sonunda yatırımcıların nasıl bir yol izleyeceğini ise zaman gösterecek.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar