X


Cardano (ADA) Kurucusu Ağdaki Kritik Sorun İddialarına Sert Cevap Verdi!

Hoskinson, Cardano (ADA) ağı hakkındaki kritik hata iddialarına cevap verdi.
15:07
5 Eylül 2021

Son günlerde Cardano (ADA) hakkında son derece olumsuz haberler dolaşmaya başladı. Bunlardan bir kısmı haklılık payına sahip olsa da bazıları Hoskinson’a göre aldatmacadan ibaret görünüyor. Cardano herkese açık testlerine bir süredir başladı. Ethereum topluluğunun hedefi olan Cardano (ADA) Anthony Sassano öncülüğünde yeni bir karalama kampanyasına maruz bırakıldı.

Cardano (ADA) Hakkındaki İddialar

Ethhub.io‘nun kurucu ortağı Anthony Sassano Reddit üzerinden, Cardano (ADA) ağında 3 Eylül’den itibaren yayına alınan Minswap projesini hedef gösterdi. Swap projesinin eşzamanlılık sorununa sahip olduğunu iddia eden Sassano ağda kritik hatalar olduğunu savunuyor.

Sassano tarafından Reddit kanalıyla paylaşılan görseller kullanıcıların token takas işlemi yaparken ciddi hatalar aldığını gösteriyor. Takas ve likidite sağlamaya çalışan kullanıcılar eşzamanlılık hatasından dolayı uygulamayı kullanamıyor.  Anthony Sassano’ya göre bu problem Cardano (ADA) ağının teknik eksikliğinden doğuyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Cardano’nun genişletilmiş harcanmamış işlem çıktısı muhasebe modeli (EUTXO), her blokta sadece bir işlem çıktısını işleyebiliyor. Bu durum Minswap‘ı ve muadillerini Cardano (ADA) ağında kullanılamaz hale getiriyor”.

Bu iddiaların sosyal medyada hızla yayılmasıyla birlikte Cardano (ADA) ağının çalışmadığı ve akıllı sözleşmelerin bozulduğu konusu gündeme geldi. Kripto para topluluğunun bazı üyeleri bu sorunun korkunç neticeler doğurabileceğini ve Cardano (ADA) ağının hakem denetimli şekilde incelenmesi gerektiğini savunuyor.

Hoskinson İddialara Cevap Verdi

Tüm bu suçlamaları reddeden Cardano (ADA kurucusu Hoskinson tamamının FUD ve gürültü olduğunu savunuyor.

“Bu asılsız iddialar kimse tarafından kabul görmeyecek. Gerçekten ölçeklenebilir bir dağıtılmış sistem inşa etmek dünyanın en zor işlerinden biri, akıllı sözleşmelerin ölçeklendirilmesinde Hydra gibi zincir dışı çözümler gerekiyor. Ethereum (ETH) Optimistic rollups gibi çözümlere milyonlarca dolar harcadı”.

Dağıtılmış sistemlerde tek bir saniyede milyarlarca işlemin ölçeklenemeyeceğini savunan Hoskinson bu konuda tüm blockchain projelerinin kendi çözümlerini ürettiğini savundu.

Hali hazırda Cardano (ADA) ağında DEX projelerinin sorunsuz çalıştığını söyleyen Hoskinson bu konuda bir eksiklikleri olmadığını açıklıyor. Aynı zamanda Sassano tarafından ortaya atılan eş zamanlılık sorunu bilinen bir şey ancak abartıldığı kadar kritik bir sorun değil. Bu konuda Occam.fi merkezi olmayan çözümler üretmeyi başardı.

Cardano (ADA) ağında çalışan SundaeSwap son iddialarla alakalı açıklama yapma gereği hissetti. Blok başına yüzlerce işlem yapmanın mümkün olduğunu ve bunu başardıklarını duyuran SundaeSwap bu yanlış bilgilerin kasıtlı olarak yayıldığını savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar