Bu Ünlüler NFT Dünyasına Adım Attı! Hangileri Başarılı Oldu?

NFT dünyasına adım adan ünlülerden bazıları başarılı olurken bazıları ise aradıklarını bulamamışlar gibi görünüyor. Bakalım hangileri başarılı oldu.
22:45
22 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Müziği göremediğiniz doğru olsa da, bilgili müzisyenler çalışmalarını tanıtmak, hayranlarla etkileşim kurmak ve bir yıldan fazla bir süredir para kazanmak için NFT’leri kullanıyor. Poptan rocka, rapten metale, sahneyi süsleyen en büyük yıldızlardan bazıları, başarılarını geliştirmek için blok zincirinden yararlanıyor.

Mariah Carey

İlk 1 numaralı hit singleını 17 yaşında kazanan Mariah Carey, 16 Haziran’da Songwriters Hall of Fame’e alındı.

Carey, Web3 alanına Fly With Me adlı bir NFT ile girdi. NFT, Carey’nin yanında özel bir jetle Atlanta’dan New York City’ye indüksiyon törenini izlemek için uçmak için bir biniş kartıydı. Big Apple’da bir otelde iki gece konaklama hakkı veren NFT, hayır amaçlı açık artırmaya çıkarıldı. Ne kadara satıldığı belli değil, ancak açılış teklifi 5.000 dolardı.

Yedi Misli Fiyat

Mariah Carey’nin NFT piyasasına erken katılan biri olduğu inkar edilemez, ancak müziğini ve markasını tanıtmak için NFT’leri ilk kullanan o değildi. Yaklaşık bir yıl önce, Kasım 2021’de metal grubu Avenged Sevenfold, 10.000 benzersiz NFT içeren Flying Deathbats adlı bir koleksiyon başlattı.

NFT satın alan hayranlar Deathbats topluluğuna giriş hakkı kazandılar. Koleksiyondaki her NFT, konser biletlerinde ilk indirimler gibi bazı yardımcı programlar sunuyordu.

Daha nadir (ve daha pahalı) Deathbat NFT’ler, bakım paketleri, sınırsız tanışma ve selamlama, ücretsiz biletler ve – en nadiri için – grupla akşam yemeği ve kişisel gitar dersleri gibi özel avantajlar gibi ekstra avantajlarla birlikte geliyordu.

Snoop Dogg

Avenged Sevenfold’a aşina olmayabilirsiniz, ancak muhtemelen müzik dünyasının en ünlü NFT oyuncusu olan adamı duymuşsunuzdur: Snoop Dogg. Reddit ve Robinhood’un ilk yatırımcılarından biri olan hip-hop ikonu uzun zamandır birçok dijital trendin önündeydi ve NFT’ler de farklı değil.

Şubat ayında Music Business Worldwide, Snoop’un Stash Box NFT’lerini sadece beş gün içinde 44 milyon dolardan fazla sattığını bildirdi. 25.000 NFT içeren koleksiyonun piyasaya sürülmesi, 20. albümü “Bacc On Death Row”un ilk çıkışına denk geldi ve her NFT, albümün 17 parçasından birini içeriyordu. O destansı beş günlük seride 8.000’den fazla sattığında her birinin fiyatı 5.000 dolardı, ancak 13 Ekim’e kadar satışta olan Stash Box NFT’lerin ortalama fiyatı şimdi 2.000 dolara yakın.

Madonna

Madonna, NFT’sini tanıtırken zamanlamanın önemi hakkında bir ders aldı. Gerçek kış aylarında çok başarılı olan Snoop’un aksine Madonna, NFT koleksiyonunu birkaç ay sonra, Mayıs ayının sonlarında, Ethereum’un %60 düştüğü kripto kışında piyasaya sürdü.

New York Post’a göre, bir yıl önce bir NFT’yi 69 milyon dolara sattıktan sonra bilinmeyenden ikona giden kripto sanatçısı Beeple ile işbirliği yaptı. Bu yeterli değildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar