Bu Altcoin’lere Mercek Tutan Tecrübeli Analist “Geliyorlar” Diyerek Yatırımcılara Seslendi

Coin Bureau'nun anonim sunucusu Guy, Ethereum (ETH) üzerine inşa edilen Layer 2 projelerinin bu yıl içinde kripto para ödemeleri alanına hakim olacaklarını iddia etti.
08:09
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tecrübeli kripto para analisti ve Coin Bureau’nun anonim sunucusu Guy, Ethereum (ETH) üzerine inşa edilen Layer 2 altcoin projelerinin bu yıl içinde kripto para ödemeleri alanına hakim olacaklarını iddia etti.

Kripto Para Ödemeleri ve Layer 2’ler

Coin Bureau anonim sunucusu Guy, yeni bir YouTube strateji oturumunda 2.19 milyon abonesine ödemeler için kripto para kullanmanın bu yıl daha popüler hale geleceği öngörüsünde bulunarak “2023 için beşinci kripto tahminim kripto para ödemelerinin daha yaygın hale geleceği. Bunun nedeni yine daha iyi ön uçlar, likiditeyi artıran düzenleyici netlik ve en önemlisi nihayet kripto para ödemelerini uygulanabilir kılan ölçeklenebilirlikteki artış olacaktır.” dedi.

Guy, Layer 2’lerin kripto para ödemelerinin giderek daha fazla benimsenmesinde kritik bir rol oynayacağını söyledi. Layer 2‘ler, bir akıllı sözleşme platformunun işleyebileceği saniye başına işlem sayısını (TPS) artırmak için tasarlanmış kripto para projeleridir.

Analist, “Bu tahmin, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in Ethereum üzerindeki Layer 2’lerin kripto para ödemelerini nasıl güçlendireceğini söylediği yaz boyunca gördüğüm bir dizi manşetten geliyor. Ethereum’un Bitcoin‘in yanı sıra bir ödeme sistemi için sahip olunması gereken en güvenli temel katman olduğu düşünüldüğünde bu kesinlikle mantıklı.” ifadelerini kullandı.

Gözler Etehreum’un EIP 4844’ünde

Kripto para ödemelerinde Layer 2’lerin hakimiyetinin yükselişinin, akıllı sözleşme platformu Ethereum’a yapılacak bir güncellemeyle daha olası olduğunu ekleyen Guy, planlanan Ethereum İyileştirme Önerisi 4844‘ü (EIP 4844) işaret ettti. EIP 4844, Ethereum Blockchain’ini ölçeklenebilirliğini “shard blob işlemleri” kullanarak iyileştirmeyi amaçlıyor.

Guy, EIP 4844’ün potansiyeline ilişkin olarak “Dahası, geliştiriciler önümüzdeki yaz Ethereum iyileştirme önerisini ya da EIP-4844’ü uygulamaya koyacaklar. Bilmeyenler için EIP 4844, Ethereum‘daki Layer 2’lerin ölçeklenebilirliğini 10 kat ile 100 kat arasında artıracak. Çoğu Layer 2’nin halihazırda binlerce TPS işlediği göz önüne alındığında, böyle bir artış onları Visa ile aynı seviyeye getirecektir.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar