Bu Altcoin’in Ekibinden Acil Uyarı! Tüm Paranızı Hemen Geri Çekin!

Bu projeyi kullanan yatırımcıların acil bir şekilde yatırımlarını çekmesi gerekiyor.
21:13
19 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Gün geçmiyor ki yeni bir hack vakasıyla karşılaşmayalım. Özellikle DeFi protokolleri bu konuda halen oldukça zayıf. Son hacklenen proje ise Grim Finance (REAPER) oldu. Kayıpların toplam boyutu milyon dolarlarla ifade ediliyor. Yatırımcılar sadece token fiyatından bile %68’in üzerinde kayıp yaşadı.

Grim Finance (REAPER) Hacklendi

Twitter hesabı üzerinden hacklendiğini duyuran Grim Finance (REAPER) toplam kayıpların 30 milyon doları aştığını doğruladı. Dolaşımda 46 milyon REAPER token bulunuyor ve yatırımcıların önemli kısmı satış yönünde pozisyon alıyor. Tam da bu sebepten günlük işlem hacmi %2000 arttı ve 840.000 dolara kadar ulaştı.

Bundan sadece 1 hafta önce 0,05 dolardan alıcı bulan REAPER yazı hazırlandığı sırada 0, 01438 dolara kadar düştü. FTM üzerine inşa edilen protokol hacklendikten 6 saat sonra topluluğa bilgilendirme yapıldı.

Grim Finance Tarafından Yapılan Açıklama

Geliştiriciler bu saldırının son derece profesyonelce yapıldığını savunuyor. Kötü amaçlı bir akıllı sözleşme ile beforeDeposit() fonksiyonunun istismar edildiğini açıklayan ekip, mevcut döngünün bozularak saldırganın hesaplarına transferlerin yapıldığını duyurdu. Kayıpların daha da derinleşmesini engellemek için sistemlerini durduran ekip, yatırımcıların tüm paralarını geri çekmesini istiyor.

Kasa sözleşmesinde bulunan açıktan dolayı tüm fonların risk altında olduğunu ifade eden Grim Finance ekibi Circle (USDC), DAI ve AnySwap ile iletişime geçtiklerini söyledi.

Duyurunun şöyle bir detay da bulunuyor:

“Beefy, Tomb, SpiritSwap ve FTM Alerts ekibi hızlıca bizimle iletişime geçti ve sorunun çözümü noktasında bize destek oluyorlar”.

Bu elbette ilk hack saldırısı değil ve muhtemelen son da olmayacak. Bu yüzden stake ettiğiniz varlıkların güvenli kasalarda olduğundan emin olun. Gerekli güvenlik prosedürlerine uyan ve düzenli siber güvenlik testi yaptıran protokollerle çalışın. Bu yıl yaşanan hack vakalarında kayıpların boyutu çoktan milyar dolar seviyesini aştı. Bunların bir kısmı kurtarıldı pastanın önemli bir bölümü saldırganların midesine çoktan indi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar