X


Bu Altcoin İkinci Terra UST Olur Mu? Çok Benzer Yönleri Var!

Bu isim Do Kwon'dan daha tehlikeli olabilir. İki projenin ve kurucuların benzer yönleri saymakla bitmiyor.
22:05
15 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Terra çöküşünden ders almayan altcoin kurucusu kendi projesinden bahsetmeye devam ediyor. Peki ikinci Terra vakası yaşanır mı? Peki kimden bahsediyoruz? Elbette Tron kurucusu Justin Sun. Değeri değişken varlıklarla algoritmik stablecoin fikrine yakın zamanda kendisi de kapıldı. Peki yatırımcıları ne bekliyor?

Tron ve USDD

Justin Sun her zaman tartışmalı bir isim oldu. 2017 yılında kripto paralarla tanışan tüm yatırımcılar onu ve attığı adımları biliyor. Yakın geçmişte de The Verge onunla ilgili detaylı bir araştırma yazısı yayınlamıştı. Burada Sun’ın birçok usulsüzlüğe bulaştığından ve yasaları ihlal ettiğinden bahsediliyor. Ayrıca bir ICO sürecinde 70 milyon dolarlık şahsi kazanç elde ettiği de konuşuluyor.

Justin Sun

Geçmişinde karanlık işlere bulaşan sadece Justin Sun değil. Terra’nın kurucusu Do Kwon da 2020 yılında farklı bir algoritmik stablecoin projesini batırmış. Burada takma ad kullanması ve hatalarından ders çıkarmaması konusunda bir sorun yok. Grenada Büyükelçisi olmaya onu iten şey neydi? Evet Justin Sun resmi olarak Tron‘daki görevinden ayrılarak Grenada DTÖ Büyükelçisi oldu. Çin’e giremiyor ve Grenada onun için şimdilik güvenli bir liman.

USDD Güvenilir Mi?

Sadece haftalar önce, UST krizi patlamadan Justin Sun kendi algoritmik stablecoini olan USDD’yi duyurdu. Kendi kripto para borsası üzerinden %40 APY vereceğini de açıkladı. Tıpkı Anchor’un verdiği %20 gibi Sun da yüksek kazanç vaadiyle likidite çekmeye çalışıyor. Peki USDD’yi koruyacak olan şey ne? TRX ve toplamayı planladıkları 10 milyar dolarlık Bitcoin rezervi onu koruyacak. Bunun da tanıdık gelmesi lazım. Tıpkı LUNA ve LFG’nin Bitcoin rezervleri gibi…

Zoom röportajında Justin Sun, algoritmik stablecoinlere olan desteğini yineledi.

“LUNA başarısız oldu diye tüm algoritmik stablecoinleri suçlayamazsınız. Bu yapıdaki stablecoinlerin başarılı olabileceğini düşünüyorum”.

USDD’nin fiyatı 1 USD’nin altına düştüğünde, kullanıcılar ve arbitrajcılar sisteme 1 USDD göndererek 1 USD değerinde TRX alabilirler. USDD’nin fiyatı 1 USD’den yüksek olduğunda, kullanıcılar ve arbitrajcılar, merkezi olmayan sisteme 1 USD değerinde TRX gönderebilir ve 1 USDD alabilir. Tıpkı LUNA sisteminde olduğu gibi.

Sun, TRX’in piyasa değerinin her zaman USDD’den yüksek olacağını ve bu yüzden bir sorun yaşanmayacağını söylüyor. Peki piyasada çok büyük bir çöküş olur ve TRX %90 değer kaybederse ne olacak? Çok büyük ihtimalle LUNA ve UST mağdurlarına USDD ve TRX mağdurları katılacak.

Belki aylar, belki de yıllar sonra USDD benzer bir riskle karşı karşıya kalacak. Bugünden uyarmak bizden, tedbir sizden diyelim.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar