reklamı kapat

“BTC Önce 50 Bini Sonra Sıfırı Görecek”

3 Şubat 2018
  • Serhat AntSerhat Ant
Finans çevrelerinde “Wall Street Kurdu” olarak bilinen Jordan Belfort, Teksaslı girişimci Patrick Bet-David’in 31 Ocak’ta kendi Facebook kanalında paylaştığı video chat’in konuğu oldu. Wall Street Kurdu, bitcoin hakkında yine çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Belfort, bitcoin’in dolandırıcılık olduğunu düşünmediğini belirterek kripto parayı “finansal anarşistlerin” bir icadı olarak niteledi. Belfort bununla birlikte bitcoin’in işleyiş itibariyle “manipülasyon için biçilmiş kaftan” olduğunu kaydetti. Bitcoin’in yanlış kullanıldığını savunan Belfort, artan fiyatı büyük spekülasyon dalgasına dayandırıyor.

“Bu şey [BTC], para birimi olarak tasarlandı ve şu an yatırım aracı olarak kullanılıyor. Bir para birimi olarak Bitcoin’in artık 20,000 dolar veya 100 dolar seviyesinde kullanışlı olduğunu söylemem.”

Wall Street Kurdu, kripto para piyasasının, kırılganlığı sebebiyle manipüle edilme potansiyelinin oldukça fazla olduğunu vurguladı ve Olaf Carlson-Wee örneğini verdi.  BTC’nin ilk kullanıcılarından biri olan Carlson-Wee 2013 yılında Coinbase’de çalışıyordu ve BTC cinsinden ödeme alıyordu. Belfort, Carlson-Wee’nin tüm bitcoin varlığını satarak Bitcoin Cash’e geçtiğini hatırlattı. Daha sonra bir televizyon kanalına röportaj veren Carlson-Wee’nin BTC’nin öldüğünü ve geleceğin BCH’de olduğunu söylemesiyle birlikte BCH fiyatı tavan yaptı.

Belfort röportajın devamında bitcoin için ilginç bir benzetmede bulundu: Kuzu postu giymiş kurt. Bitcoin fiyatının 50 bin dolara “yükselebileceğini” ifade eden Belfort, eninde sonunda sıfırı göreceğini savundu.

Wall Street Kurdunun kripto paralara ilgili olduğu biliniyor. Eylül 2017’de hacker’lar için para çalmanın kolay olması sebebiyle bitcoin’in sorunlu olduğuna hükmeden Belfort, bir ay sonra ICO’ları “gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcılık” olarak nitelemişti. Buna rağmen Belfort, Patrick Bet-David’e verdiği röportajda kripto paralara bir cent bile yatırmadığının altını çizdi.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.