X


LUNA Bilmecisi Sürüyor: Borsalarda Farklı Fiyatlar Görülüyor

LUNA'nın fiyatı borsalarda farklı görülmesiyle yatırımcıların, LUNA'yı bazı borsalarda 250 kattan fazla bir fiyata satın aldığı görülüyor.
15:30
13 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Terra’nın UST ve LUNA’sı ciddi bir yıkım yaşıyor. En son yaşanan gelişmelerle LUNA ve UST, kötü durumdan kurtulmaya çalışıyor. Bu süreçte yatırımcılar ve kripto yorumcuları, bunu dipten alım fırsatı olarak da görebiliyor. Binance ve benzeri borsalar, LUNA ile işlemlerini dün itibari ile durdurmuşlardı. Yine de bazı borsalarda LUNA işlemleri devam ediyor ve Türkiye’nin ilk kripto para borsası konumunda bulunan BtcTurk de bu durumu resmi bir açıklama ile paylaştı. Aslında borsa yatırımcıları bir nevi uyardı.

BtcTurk ve LUNA Fiyatı

CoinMarketCap verilerine göre bu yazı yazılırken LUNA, son 24 saatteki %99 düşüşüyle yaklaşık 0,000036 dolardan işlem görüyor. Ancak BtcTurk’teki yatırımcılar LUNA’yı gün içerisinde 0,02 dolardan satın alıyordu. Yeni verilerle beraber BtcTurk’te LUNA, 0,01 dolardan işlem görüyor. Yani aslında BtcTurk kullanıcıları LUNA’yı piyasadan daha yüksek alıyor. Ancak bu noktada şunu unutmamak gerekiyor: Herhangi bir kripto para biriminin fiyatını borsa değil alım ve satım yapan kişiler yani arz-talep dengesi belirliyor. Dolayısıyla yatırımcılar bu fiyatlardan LUNA almayı tercih ediyor ve borsa da zaten yaptığı açıklama ile kullanıcılarını uyarıyor.

BtcTurk, LUNA ile ilgili yaptığı açıklamalarda herhangi bir delist durumunun söz konusu olmadığını ancak yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor. Her ne kadar LUNA ile yapılacak olan işlemler risk teşkil etse de BtcTurk, LUNA ile işlemlerin 7/24 devam edeceğini belirtiyor.

LUNA İşlem Hacmi

Öte yandan Türk kripto borsalarının nabzını tutan bir platform olan 21Milyon verilerine göre, LUNA/USDT işlem hacminin BtcTurk’te 42 milyon dolara ulaştığı gözüküyor. Aynı şekilde LUNA/TRY işlem hacmi BtcTurk’te 187 milyon TL olarak görülüyor.

Aslında LUNA olayı bize bir şeyi tekrar hatırlatmış oldu: Ne olursa olsun tüm piyasalarda olduğu kripto para piyasasında da her an her şeyin gerçekleşeceğini unutmamalı ve mutlaka derin araştırmalar sonrasında ve kendimiz sorumluluğu alarak işlemlerimizi yapmalıyız. Nitekim şu anda da yatırımcılar kendi rızaları ile LUNA’yı yüksek fiyata satın alıyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar