f Blur, Ethereum'da NFT Pazarının Yüzde 60'ını Oluşturuyor: Messari Raporu › COINTURK

Blur, Ethereum’da NFT Pazarının Yüzde 60’ını Oluşturuyor: Messari Raporu

Özet

  • Ethereum'da Blur, Messari raporuna göre NFT pazarının yüzde 60'ını oluşturarak baskın konumda bulunuyor. Popülerliği, büyük bir airdrop etkinliği ve çeşitli etkinliklerle artış gösterdi.

  • Blur'un lansmanından sonraki airdrop etkinliği, piyasadaki NFT transfer hacmini hızla artırdı ve OpenSea'nin NFT transfer hacmini düşürdü. Blur, NFT işlem hacminde OpenSea'yi geride bırakmaya devam ediyor.

  • NFT piyasasındaki genel ilgi azalırken, Blue-Chip NFT'lerin değerleri de düşüyor. Özellikle Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunk koleksiyonlarının taban fiyatları önemli ölçüde azaldı.

  • Piyasaya Etkisi: Negatif
22:10
22 Ağustos 2023

On-chain veri analiz platformu olan Messari yeni bir raporda, Ethereum ağında aktif NFT pazarlarında Blur’un NFT pazarı olarak baskın olmaya devam ettiğini ve blockchain ağı üzerindeki tüm NFT işlem hacminin yaklaşık %60’ını oluşturduğunu tespit etti. Özellikle Şubat 2023’de Blur tarafından yapılan airdrop etkinliği ve devam eden süreç NFT pazar yerini popülaritesini önemli ölçüde arttırdı.

Airdrop İle Gelen Popülarite

Blur, Ekim 2022’deki lansmanından bu yana önemli bir ilgi gördü ve sektör lideri OpenSea’yi geride bıraktı. Popülerliği, 14 Şubat’taki airdrop etkinliğinden sonra hızla arttı ve çeşitli etkinliklerle bu popülerliği sürdürmeye devam etti. Airdrop öncesinde Blur, piyasadaki NFT transfer hacminin %48’ini elinde tutuyordu. Ancak, airdrop’tan birkaç gün sonra payı %78’e yükseldi. Bu da OpenSea’nin NFT transfer hacminin %21 oranında düşmesine neden oldu.

NFT’lere yönelik genel piyasa ilgisindeki düşüş nedeniyle Blur’daki NFT işlem hacmi o zamandan bu yana azalmış olsa da, Dune Analytics’ten alınan veriler Blur’da tamamlanan günlük NFT işlem hacminin hala OpenSea’yi aştığını ortaya koydu.

Yatırımcılar NFT’lerden Uzak Duruyor

Yaklaşık son bir yıldır süre gelen süreçte bir dijital varlık kategorisi olarak NFT’lere olan ilgide genel bir düşüş damgasını vurdu. Yılbaşından bugüne ilgi şubat ayı civarında zirveye ulaştı ve NFT piyasa değeri ve satış hacmi o zamandan beri düşüş eğiliminde.

NFTGo’ya göre, tüm koleksiyonların piyasa değeri toplamı son yedi ayda %46 oranında düştü. Ayrıca tüm koleksiyonlardaki günlük toplam NFT satış hacmi de aynı dönemde %98 oranında düştü. Buna göre bu rakam 19 Şubat’ta 420,48 milyon dolardı ve 19 Ağustos itibariyle kaydedilen satış hacmi 5 milyon doların altına düştü.

Azalan ilginin ortasında, Blue-Chip NFT’lerin değerleri de etkilendi. Örneğin, bu yazı yazılırken Bored Ape Yacht Club koleksiyonundan bir NFT’nin taban fiyatı 24 ETH idi. Ortalama fiyatın bu kadar düşük olduğu en son tarih koleksiyonun piyasaya sürülmesinden üç ay sonra Ağustos 2021’di. Yalnızca bu yıl koleksiyonun taban fiyatı %64 oranında düştü.

Dijital koleksiyonlara yönelik hacimsiz piyasa dinamiklerinden etkilenen bir diğer önde gelen Blue-Chip NFT koleksiyonu da CryptoPunk’lar oldu. Bir CryptoPunk NFT’si şu anda 47,39 ETH taban fiyatıyla en son Haziran 2022’de kaydedilen bir fiyattan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI