reklamı kapat
  • BTC  :  34.867,62 ₺
  • ETH  :  2.179,02 ₺
  • BCH  :  4.167,98 ₺
  • XRP  :  2,81 ₺
  • BTC 34.867,62
  • ETH 2.179,02
  • BCH 4.167,98

Blockchain Sendikasyon Kredi Projesi

11 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Credit Suisse’nin önderlik ettiği bir grup banka ve finansal firma yakın zamanda sendikasyon kredisi odaklı blockchain kanıta dayalı sisteminin ikinci aşamasını tamamladı.

Sistem, Goldman Sachs ve dev özel sermaye şirketi Blackstone ortak sahibi olduğu finansal teknoloji firması Ipreo ve blockchain startup’ı Symbiont’un desteklediği ortak girişim Synaps tarafından geliştirildi.

Teste çok sayıda finans firması katılımcı olarak katıldı. Bu firmalar arasında Barclays, BBVA, Danske Bank, LSTA, Royal Bank of Scotland, Scotiabank, Societe Generale, State Street Corporation, TenDelta LLC, U.S. Bank ve Wells Fargo bulunuyor. Yatırım şirketleri AllianceBernstein, Eaton Vance Management, KKR ve Oak Hill Advisors de teste katılanlar arasındaydı. Testi yönetenler ise R3’ün araştırma ekibi oldu.

İlk olarak geçtiğimiz Eylül ayında duyurulan proje, Ipreo’nun geliştireceği teknoloji düzeltmelerine devam edecek. Credit Suisse’in blockchain çalışmalarının başındaki isim Emmanuel Aidoo, bankanın girişim ile yakından ilgilenmeye devam edeceğini ifade etti. Aidoo yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Önümüzdeki aylarda Symbiont ve Ipreo ile çalışmaya devam edeceğiz, dağıtımlı defter teknolojisiyle kredi oluşturmadan ödemeye kadar sendikasyon kredisini tam hizmetli olarak sunacak ve piyasa tarafından benimsenmemizi sağlayacak kalan fonksiyonları geliştireceğiz. Proje katılımcılarının masaya koyduğu teknik uzmanlık ve piyasa uzmanlığı, bu çözümün canlı işlemlerde kullanım için ustaca yapıldığını göstermektedir.”

Birden çok bankanın/yatırım şirketinin para havuzu oluşturduğu sendikasyon kredisi piyasasına blockchain uygulama fikri, başka finansal kurumlar tarafından da denenmişti. Örneğin geçen sene Japonya merkezli Mizuho ve Microsoft, sendikasyon kredisi projesi üzerinde çalışmaya başlamıştı.

loading...