reklamı kapat

BitFury: Bitcoin Unlimited Riskli

14:44
31 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Blockchain teknoloji ve Bitcoin altyapı sağlayıcısı şirket Bitfury Bilişim Daire Başkanı Alex Petrov, bitcoin’in geleceği, rekabet içindeki ölçeklenme çözümleri ve ‘madenciler son bitcoin kazılsa ne yapardı?’ gibi konular üzerine düşüncelerini açıkladı. Coinfox tarafından yapılan röportajı aşağıda yayınlıyoruz.

CoinFox: Bitcoin’in gelişimi adına bitcoin ağının geleceği üzerine süren tartışmalar ne kadar önemli?

Alex Petrov: Diyalog içinde olmak önemli. Tartışma yanlış anlamaları çözmenin ve ilerleme konusunda fikir birliğine varmanın bir yolu.

CF: Bugünlerde madenciler ölçeklenme sorununa getirilecek iki çözüm arasında gidip geliyor: Segregated Witness (Ayrılmış Tanık) ve Bitcoin Unlimited (Bitcoin Limitsiz). Sizin düşüncelerinize göre Bitcoin Unlimited için herhangi bir gelecek var mı?

AP: Bitcoin Unlimited’ı çok riskli bir seçenek olarak görüyorum. Birkaç sebepten ötürü ölçeklenme sorununa gereğinden fazla basit ve üstünkörü bir çözüm yolu sunduğunu düşünüyorum.

İlk olarak, blok boyutu limitini öylece artırmak, sadece ağdaki mümkün olan işlem sayısına lineer bir artış getirecek.

İkinci olarak, Bitcoin Unlimited diğer çözümler kadar inovatif değildir – daha ağır bir araba gövdesini aynı motora oturtmak ve daha hızlı gitmesini beklemek gibidir.

Üçüncü olarak, kod henüz gelişim, test ve kontrol döngüsünü tamamlamış değil. Test aşamasını düzgün bir şekilde tamamlamadan ve bitcoin altyapılı iş kollarının benimsemesini görmeden önce yeni versiyona acele bir geçiş kullanıcılar ve aynı şekilde şirketler için önemli kayıplar doğurabilir ve tüm bitcoin ekosistemini darmadağın edebilir.

Dördüncü olarak, Bitcoin Unlimited az sayıda geliştiriciden oluşan bir ekip tarafından işletilmektedir. Eğer bir şeyler yanlış giderse bitcoin blockchain’inde çalışan iş kollarına yardımda bulunacak sayıda geliştirici bulunmamaktadır.

CF: Yine de, bu Mart ayının başlarında Çin merkezli en büyük madencilik şirketlerinin başında gelen AntPool Bitcoin Unlimited’a sıcak baktığını açıklamıştı. Çinli madencilerin yakın zamanda kararlarında değişikliğe gideceğini düşünüyor musunuz, eğer evetse, neden?

AP: Bitcoin camiasındaki diğer şirketlerin yaptığı şeylere bakarak tahminlerde bulunmuyoruz ancak Bitcoin Unlimited’ı düşünen ve destekleyen herkes, teknik ve ticari riskleri ve Bitcoin Unlimited’ın bitcoin’in katlanarak artan ve ciddi boyutlara ulaşan büyümesine karşı yetersiz kalışını gözden geçirdikleri anda kararını değiştirebilir.

CF: Peki BitFury son bitcoin kazıldıktan sonraki geleceğini nasıl görüyor? Madencilik piyasasının genel durumu ve de özellikle madencilik donanımı üreticilerinin durumu nasıl olur?

AP: Biz kendimizi Bitcoin Blockchain’ini madencilik yaparak güvence altına almaya adamış bir ekibiz. Rolümüzü oldukça ciddiye alıyoruz. Son bitcoin kazıldıktan sonraki tahminimiz şu yönde: madencilerin şu an aldığı ödülün yerini işlem işleme ücretleri alacak. Hiç şüphe yok ki son bitcoin kazılana kadar bitcoin ekosistemi şu ankinden çok farklı görünecek ve işte o zaman bitcoin madenciliği yapan şirketlerin hesaba katacağı başka şeyler çıkabilir. Bu yüzden Bitfury ekibi olarak kendimizi bitcoin’in ve Blockchain’in diğer alanlarını keşfetmeye adadık, buna 2016 yılında Blockchain yazılımı kurarak büyümemiz de dahil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.