reklamı kapat
  • BTC  :  33.043,35 ₺
  • ETH  :  2.121,70 ₺
  • BCH  :  3.818,11 ₺
  • XRP  :  2,71 ₺
  • BTC 33.043,35
  • ETH 2.121,70
  • BCH 3.818,11

“Bitcoin’in ‘Saygı Görmek’ İçin Dolarla Rekabet Etmesine Gerek Yok”

11 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin hakkında olumlu görüşe sahip ana akım medya yayın organlarına bir yenisi daha eklendi. Wall Street Journal, bitcoin füryasından kendini alamayıp kervana katıldı.

Nortwestern Üniversitesinde hukuk profesörü olan John O. McGinnis, Pazartesi günü yayınlanan yazısında bitcoin’in hükümet kontrollü itibari para karşısındaki konumunu değerlendirdi. McGinnis’in bitcoin’in değerine dair olumlu tavrı yazının en dikkat çekici noktalarından biri oldu. Hukuk profesörünün avukat Kyle W. Roche ile ortak kaleme aldığı yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Gelişmeye devam etmesi için bitcoin’in Amerikan dolarından daha istikrarlı bir değer saklama aracı olmasına gerek yok. Bitcoin daha az güvenilen paraları domine ederek saygı basamaklarını tırnanabilir.”

Bitcoin’in ulusal para birimleri karşısındaki konumu şu ana kadar ana akım medyada birçok kez eleştiri, hatta alay konusu oldu. Birçok yorumcunun bu yönde açıklamalar yapıp yazılar yazdığı biliniyor. Bunlardan biri de Business Insider CEO’su Henry Blodget. Blodget CNBC gibi kuruluşlara birkaç ay önce verdiği demeçlerde bitcoin’in “hakiki bir değeri yok” diyerek itibari paraların “hükümet destekli” oluşunun, bahsettiği “hakiki değeri” getirdiği imasında bulunmuştu.

McGinnis ve Roche’nin yazısı bu argümanın gereksizliğine gönderme yapar nitelikte. İkili, gelişen piyasaların bitcoin’in ilerlemesine önayak olacağını savunan Snapchat yatırımcısı Jeremy Liew ile benzer bir tondan seslendi:

“Bitcoin, baskıcı parasal politikalara başarıyla direniyor ve gelişmiş ülkelerdeki fakir göçmenlerin ülkelerindeki akrabalarına para gönderimlerinde aracı oluyor. Bu ikisi yüzünden çoktan güç ve istikrar kazanmaya başladı bile. Bitcoin istikrar kazanmaya devam ederken bir yandan daha da rekabetçi olabilir çünkü en iyi itibari para dahi olası politik risklerin boyunduruğu altında.”

Kaynak: Cointelegraph

loading...