reklamı kapat

Bitcoin’in (BTC) Yükselişi, DeFi Projelerini Etkileyecek mi?

Bitcoin'in yükselişi, DeFi projelerine neden etki etmedi?
08:51
11 Ekim 2020

Merkeziyetsiz kripto para projeleri uzun bir süredir kripto para yatırımcılarının gözdesi konumundaydı. Birçok DeFi projesinin %100 ile %800 arasında değişen yükselişleri kripto para sektörüne ciddi bir sermaye çekti ve birçok yatırımcı özellikle DeFi çılgınlığı nedeniyle sektöre giriş yaptı.

Ancak Eylül ayının başlarında görülen Bitcoin düşüşü ile DeFi projeleri de sert şekilde geriledi. Lider kripto para birimi Bitcoin kendini toparlasa ve yeniden 11.000 dolar seviyesinin üstüne kadar çıksa da DeFi projeleri bu yükselişe tepki veremedi ve birçoğu düşüşe devam ediyor.

Bitcoin Yükseldi: DeFi Projeleri Yerinde Sayıyor

DeFi projelerinin rekor kırdığı tarihlerde 44.000 dolara kadar çıkan Yearn Finance bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 16.000 dolardan işlem görmekte. Sadece bu bile DeFi projelerinin bu Bitcoin yükselişinden olumlu etkilenmediğini gösteriyor. Aslında projenin direkt olarak Bitcoin’e bağlı olduğu bilinen bir gerçek. Buna rağmen Bitcoin ile düşen projelerin yine bunun yükselişi ile yükselişe geçememesi büyük bir panik oluşturdu.

Bunun temel sebebi ise DeFi projelerine olan güvenin sarsılması olarak ifade edilebilir. Hotdog veya bunun gibi birçok DeFi projesinin yatırımcıları dolandırması, Bitcoin‘in yükselişine rağmen insanların DeFi projelerine yeniden yatırım yapmalarını engelledi. Sadece belli başlı DeFi projelerinin hafif yükseliş gösterdiği ancak bunun yine de altcoin’lerin genelinden daha düşük seyrettiği görülüyor.


Bitcoin fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 11.400 dolardan işlem görmekte ve önümüzdeki günlerde de ciddi yükselişler elde edebileceğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.