X


Bitcoin’in (BTC) Rekor Yükselişini Tahmin Eden Analist Uyardı: Yüzde 50’ye Hazır Olun!

Bitcoin fiyat tahminlerinde yanılmayan isimden düşüş uyarısı geldi.
17:52
10 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), inanılmaz bir yükseliş trendi ile beraber 42.000 dolara iğne attı. Bitcoin fiyatının bu yükselişi 2017 yılındaki ralliyi hatırlatmakta ve birçok yatırımcı söz konusu rallinin nerede biteceğini kestiremiyor. Koronavirüs salgını ve bunun gibi küresel olaylar Bitcoin fiyatının böyle bir rekor kırmasında kesinlikle etkili oldu.

Bitcoin Fiyatının Yükselişini Bilen İsim: %50 Düşüş Gelebilir

BTC fiyatında söz konusu yükseliş henüz işaretlerini bile vermeden buna yönelik tahminde bulunan ünlü bir analist ise yakında düşüş yaşanabileceğine vurgu yaptı. Fundstrat Global Advisors analistleri, Bitcoin fiyatının 40.000 dolar üzerine çıkmasından sonra hafif bir düşüş gelebileceğine vurgu yaptı. Fundstrat yöneticisi Tom Lee, yatırımcıların şu an yaşanan yükseliş karşısında dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

btc

Lee’ye göre Bitcoin fiyatı Ocak 2021 sonlarında ciddi bir düşüş yaşayabilir ve Nisan ayının sonlarına doğru düşüşünü devam ettirebilir. S&P endeksinin %10 düşmesi durumunda Bitcoin fiyatının %40 ile %50 arasında çakılabileceğini vurgulayan başarılı analist, yatırımcıların direkt olarak ABD’deki borsa verilerine dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

BTC Fiyatı Her Şeye Rağmen Uzun Vadede Yükselecek

Bitcoin fiyatı Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşen son blok ödülü yarılanmasından bu yana %1.200’e yakın yükseliş elde etti ve Tom Lee bunun düzeltmesinin olacağını düşünüyor. Lee’ye göre Bitcoin fiyatının Kasım 2019 tarihinde sadece birkaç hafta içerisinde %40 düşüş yaşaması bunun en temel örneği. Lee, sert bir düşüş olacağını tahmin etse de bunun devamında %300 oranında yükseliş geleceğini ifade etmekten çekinmedi.

“BTC fiyatı bu yükselişini parabolik bir şekilde hiç durmadan değil, ara ara düzeltmeler yaşayarak yapacak. BTC fiyatının yılın sonuna doğru ise her zamanki seviyesinden çok daha yüksek bir noktada olmasını bekliyorum.”

BTC Volatilitesi Artabilir

Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklamada borsalardaki BTC miktarının %20 düştüğünü belirtmişti. Bu da kurumsal yatırımcılarla şirketlerin BTC alarak bunu borsalaradan çektiklerini gösteriyor. Böyle bir durumda BTC fiyatının volatilitesi likidite azlığından dolayı çok daha fazla ve şiddetli olabilir.

MicroStrategy gibi kurumsal isimler BTC yatırımlarını düşük fiyatlardan arttırdıkça lider kripto para biriminin volatilitesi daha da artabilir. Buna rağmen BTC’nin sınırlı arzı uzun yıllar boyunca yükselişin sürmesini sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar