X


BIP 91 Nedir?

BIP 91, hem SegWit’in aktive edilip hem de ağ bölünmesinin önüne geçmek için orta yol olarak düşünülebilir.
12:30
30 Aralık 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

İlk yayın tarihi: 25 Temmuz 2017

Uzun süredir BIP 141 ve BIP 148 teklifleri üzerinde kafa patlatılan Bitcoin piyasasında BIP 91 maça sonradan dahil olarak oyunun akışını değiştirdi.

İçerik Rehberi

BIP 91 Nedir?

Geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde büyük bir madenci desteği alan BIP 91, piyasayı tam anlamıyla salladı. Peki BIP 91 ne anlama geliyor?

Bitcoin Core ekibinin teklifi olan BIP 141 yani SegWit, Çinli madencilerin büyük itirazları sonucu kabul edilmedi. New York’ta toplanan piyasanın önemli isimleri, SegWit2x’nin kabulüyle şehri terk etti. BIP 141’e yani orijinal SegWit çözümüne SegWit2x bir ekleme yapıyordu: Blok boyutunun 2 MB’a çıkması. Önce SegWit aktive edilip imzalar işlemlerden ayrılacak (bu senaryoyla blok boyutu yüzde 75’e kadar düşecek ve işlem ücretleri azalacaktı), 3 ay sonra da blok boyutu artırılarak ağın ikiye bölünmesinin, yani 2 farklı Bitcoin’in ortaya çıkmasının önü açılacaktı. Bitcoin’in 2’ye ayrılması fikri her ne kadar oldukça tehlikeli olsa da bu teklif hem Bitcoin Core ekibini hem de madencileri ‘kısmen’ tatmin ettiği için kabul edilmişti. 1 Ağustos’ta olası senaryolar üzerinde konuşulur ve SegWit aktivasyonu beklenirken geçtiğimiz hafta sürpriz bir gelişme yaşandı ve madenciler BIP 91 protokolüne destek vermeye başladı. Kabul edilmesi için gereken yüzde 80 eşiğini aşan BIP 91, birkaç gün sonra kilitlendi. BIP 91, 336 blok sonra, 447120. blok itibariyle de aktive edildi.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, piyasada birçok kaynak ve kişide gözlemlenen “BIP 91’in aktive edilmesiyle ölçeklendirme gerçekleşti” algısı son derece yanlış. BIP 91, hem SegWit’in aktive edilip hem de ağ bölünmesinin önüne geçmek için orta yol olarak düşünülebilir. SegWit madenci merkezli BIP 91’in kapsamında yer alsa da SegWit aktivasyonuna (BIP 141) gidilip gidilmeyeceği hâlâ kesin değil. Henüz yapılması gerekenler bitmiş değil ve bundan sonra bütün top madencilerde. Bir diğer ifadeyle artık bütün iş, BIP 141 protokolünün yani SegWit’in aktivasyon ihtimalini dolaylı yollarla artırmaya çalışmak.

Coindance‘e göre SegWit destek yüzdesi

Madenciler, BIP 91’i işaret ederken “bit 1” (BIP 141’in gerçekleşmesi için)  isimli veri parçasını bloklara ekledi. Madenciler bit 1’in yanı sıra bit 4 (BIP 91 için) isimli veri parçasını da ekledi. 336 blokun tamamlanmasıyla birlikte, bundan böyle BIP 91 uyumlu tüm node’lar bit 1’in bulunmadığı tüm blokları reddedecek. Yani o bloklar geçersiz sayılacak. Hash gücünün çoğunluğunun (yüzde 50’den fazlası) BIP 91’i göstermesi hâlinde bu çoğunluk güç, tüm Bitcoin node’larına göre geçerli en uzun chain’i kontrol ediyor olacak. Ve bu chain yalnızca SegWit’i işaret eden bit 1’li bloklardan oluşacağı için Ağustos ortasına kadar SegWit’e hazır tüm node’larda SegWit kilitlenecek. Sonrasında ise, SegWit’in Bitcoin ağında aktive edilmesi için iki haftalık bir süre bizi bekleyecek. Madencilerin bu sürede aktivasyon için hazırlıklarını tamamlaması beklenecek. Bunun gerçekleşmesi durumunda BIP 148 protokolü tarihe gömülecek.

Sözünü ettiğimiz senaryo, her şeyin iyi gitmesi hâlinde piyasa olarak tanıklık edeceğimiz en olası senaryo. Peki madalyonun öteki yüzü ne gösteriyor? Planları bozacak olan şey ne olabilir?

En büyük risk olarak madenciler, bu süreçte işaret ettiği BIP 91 desteğini bundan sonraki süreçte vermeyebilir. Destek vermeyen madencilerin oranı yüzde 50’nin üzerinde olursa bu, SegWit’in gerçekleşme ihtimaline büyük bir darbe vurabilir.

Bir diğer ifadeyle, madencilerin BIP 91’e verdiği destek, şu an itibariyle hiçbir şeyi garanti etmiyor. BIP 91 için bit 4’ü işaret eden madenciler, BIP 141 için bit 1’i işaret etmeyebilir. Coindance’e göre SegWit’e destek oranı şu sıralar yüzde 60 civarlarında görünüyor. BIP 91’in yaratıcısı Bitmain Warranty’den James Hilliard ise olumlu tavrından ödün vermiyor ve yaptığı açıklamalarda madencilerle iletişim içinde olduğunu belirtiyor.

Şimdilik genel durumun şu olduğu sonucuna varabiliriz: Bit 4’ü işaret eden madenciler, ilerleyen günlerde SegWit’i aktive etme niyetleri olduğunu belirtti. Bu niyetin belirtildiği üzere gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise önümüzdeki günler gösterecek. Kripto para yatırımcılarının ise sektördeki gelişmeleri takip edip yetkin kişilerin önerilerine kulak asmaları gerekiyor.

Yararlanılan kaynaklar:

http://www.coindesk.com/bip-91-locks-means-bitcoin-not-scaled-yet/

https://www.coindesk.com/coindesk-explainer-bitcoin-bip-91-implements-segwit-avoiding-split/

https://bitcoinmagazine.com/articles/bip-91-has-activated-heres-what-means-and-what-it-does-not/

https://coin.dance/blocks

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • ceyhun1905
  5 sene önce

  Ben Programcıyım emin olun yazılanlarında mantığını kavrıyorum. Burada anlayamamakdan yakındığım kısım Metnin başlığı. “Bitcoin’de Yeni Formül – BIP 91 Nedir? Bundan Sonra Bizi Ne Bekliyor?” insan haberi okuyunca heyecanla ne olacağına dair kesin bir bilgi olduğu düşüncesine kapılıyor. Velhasıl okudum okudum sonuna geldim, Yazının spnunda “ne olacak göreceğiz” yazıyor. Geçen zamanlarda 1 agustosta herşey belli olacak deniyordu şimdi kriz 1 agustostan sonrada devam edecek deniyor. Bu platform daha çok yatırımcıların takip ettiği bir platform haliyle insan “Bitcoinde yeni formul !

  59
  • ceyhun1905
   5 sene önce

   1 Agustostan sonra bizi ne bekliyor ? diye bir başlık görünce bazı sorulara cevap geldiği fikrine kapılıyor. Bitcoin piyasasının ne kadar dalgalı olduğunun nasıl bir piyasa oldugunu çok iyi biliyorum siden duymama gerek yok. Bir sorunun cevabı net verilmeyecekse o sorunun cevabı ile ilgili başlık atılmamalı.

   57
 • Avendvine
  5 sene önce

  Güncel haberleri türkçe kaynak olarak bize sunduğunuz için çok teşekür ederim.

  59
 • ceyhun1905
  5 sene önce

  Ya ne diyosunuz koca metni kimsebir şey anlamasın diye mi yazdınız ? yani sonuç ne olacak ? 1 Agustostan sonra bizi ne bekliyor ? bütün herşey normale dönecek mi ? yoksa başka bir furyayı daha mı bekleyeceğiz ? Bu zımbırtılar ne zaman bitecek ? Piyasa dalgalansın sürekli yükselmesin diye mi dönüyor bu oyunlar ? biri izah etsin gözünü seveyim.

  55
  • Onur Atam
   onur atam
   5 sene önce

   Ceyhun1905 sizin için kripto para dünyasında yaşanan bu önemli gelişmeler sadece ortalığın(yani piyasanın) karışması/durulması ve “her şeyin” normalleşip normalleşmemesinden ibaret olabilir. Son 3 yılda bitcoinle ilgili yaşanan “TEKNİK ANLAMDAKİ” en önemli tartışmalardan bir tanesi yaşanıyor. (Bitcoin’in tarihine tanıklık ediyorsunuz) Yukarıda okuduklarınız ve son 1 aydır CoinTürk’te yayınlanan 5-6 haber bunun sadece küçük bir kısmı.. Siz bir şey anlamıyor olabilirsiniz, haklısınız da sizin ilgi alanınız fiyat bazlı trading olabilir. Ama anlamıyor oluşunuzu yazıyı kötüleyerek ortaya koymanız adil bir tavır değil.. Bu yazı Türkçe kaynak olarak bu konuyu takip edenler için çok önemli ve değerli bir yazıdır.. Ben size piyasanın sürekli dalgalanacağının ortalığın HİÇBİR ZAMAN durulmayacağının garantisini verebilirim. Sonuç olarak sorduğunuz “YANİ SONUÇTA NE OLACAK?” sorusunun cevabını bilenlerden biri olmak için yukarıda yazan koskoca metni anlayabilenlerden olmanız gerekiyor.. Araştırmaya, okumaya devam edin lütfen..

   63