X


Ethereum Hard Fork’una Herkes Hazır Mı?

Ethereum, Muir Glacier hard fork’u için yılın en pasif günün seçti: 1 Ocak...
14:00
30 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum hard fork’u gerçekleştirmek yılın belki de en pasif günü olan 1 Ocak’ı seçti. Muir Glacier hard fork’unun 1 Ocak’ta zorluk derecesi ayarlamasını bir kez daha ertelemesi bekleniyor.

Istanbul Hard Fork’undan Sonra

Yapılan açıklamalara göre bu tarihin seçilmesi, geliştirici ekip kısa zaman önce gerçekleşen Istanbul hard fork’unda zorluk seviyesini ayarlamayı unuttuğu için hiç hoş karşılanmadı. Her ne kadar bu çok büyük bir değişiklik olmasa da yılbaşı kutlamalarının hemen arkasında böyle bir çalışmanın olması geliştiricileri zor durumda bırakabilir…

Bunun yanında Bitcoin maksimalisti ve Blockstream CSO’su Samson Mow da hard fork için kötü bir tarih seçildiğine dikkat çekti ve şu açıklamayı yaptı:

Herkesin Yeni Yıl Ethereum hard fork’u için hazır olduğuna sevindim.

Hard fork’la ilgili herhangi bir sorun çıkması halinde bunun sebebinin gün seçiminden kaynaklanacağı belirtiliyor. 1 Ocak hem geleneksel hem kripto para piyasaları açısından yılın diğer zamanlarına göre pasif geçiyor. Dolayısıyla bir güncelleme çalışması için de uygun bir gün değil.

Ethereum Madencileri ve Zorluk

Madencilik seviyesinin zorlaşmasıyla Ethereum fiyatında ciddi bir düşüş yaşandı. Ancak bazı borsalar, nihayet yükseltmenin gerçekleştiğini ve doğru sürümle birlikte güncel olarak ilerleyebileceğini ifade ediyor.

Ancak bu ihmal, bir kez daha dikkatler, Ethereum projesinin geliştirici ekibinin yeterli bir yönetim kadrosuna sahip olmadığına çekti. Aynı zamanda, Ethereum geliştiricileri hala ETH 2.0 sürümüne ulaşmak için birden fazla yükseltme planlıyorlar.

Önceki İstanbul hard fork’u da hazır olmadan gerçekleştirildiği için ciddi eleştirilerle karşılaştı. Çünkü çoğu node, güncelleme için en son ana kadar bırakıldı. Yine de testnet fork’unun aksine, iki zincirin ayrılmasına yol açan fork başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar