reklamı kapat
  • BTC  :  40.640,17 ₺
  • ETH  :  3.621,85 ₺
  • BCH  :  5.743,30 ₺
  • XRP  :  4,49 ₺
  • BTC 40.640,17 ₺
  • ETH 3.621,85 ₺
  • BCH 5.743,30 ₺
Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Adından da anlaşıldığı gibi Bitcoin cüzdanı, Bitcoinleri saklamaya, göndermeye ve almaya yarayan bir uygulamadır. Bunu fiziksel nakit dolu deri bir cüzdan olarak düşünebilirsiniz ve temelde Bitcoin’i kullanmak için tek ihtiyacınız olan da budur.

En yaygın cüzdanlar akıllı telefonlarda kullanılan cüzdanlardır. Bu cüzdanlar, kullanıcıyı, uzun Bitcoin adreslerini kopyala/yapıştır derdinden kurtarmak amacıyla QR kodları taramak için telefonun kamerasını kullanır. Bu cüzdanların masaüstü sürümünü ya da tarayıcı tabanlı olanlarını kullanan kişiler de vardır. Sonuç olarak kullanıcılara göre ara yüzler benzerdir. Ancak özel anahtarlar, uygulamaların işleyişleri ve kullanıcı gizliliği farklılık gösterebilir.

Bazı uygulamalarda, konum bazlı Bitcoin işletmelerinin kılavuzları, borsa bağlantıları, güvenli depolama uygulamaları, altcoin fiyatları gibi kullanıma değer katan özellikler de bulunur.

Bazı cüzdanların merkezi sunucuları vardır. Yani kullanıcıların, bir kullanıcı adı (genellikle e-mail adresi) ve şifre ile hesaplarını oluşturmaları yeterlidir. Bunlar daha az özel ve bilgisayar korsanlarına karşı daha korunmasız olabilirler. Ancak, eğer bir kullanıcı merkezi bir cüzdan kullanıyorsa ve şifresini unutursa hesap genellikle kurtarılabilir.

Diğer cüzdanlar, cihazın kendisinde bulunan tüm bilgileri ve özel anahtarları depolar. Bunların bazıları 12 kelimelik tek bir “tohum” cümlesiyle cüzdan anahtarlarını üretir ve korurlar. Bu durumda eğer cüzdan bozulursa ve ya çalınırsa, kullanıcının “tohum” cümlesini hatırlaması, cüzdanın başka bir yere yüklenebilmesi için yeterli olacaktır. Ama eğer kullanıcı “tohum” cümlesini unutursa cüzdan geri getirilemez.

Akıllı telefon ve masaüstü uygulamalarının yanı sıra anahtarlarınızı tamamen çevrimdışı saklamak için Ledger ya da Trezor gibi özel donanımlı cihazları kullanılabilir. Hatta bunlar bilgisayar korsanlarından tamamen korunmak için kağıda yazdırılabilir. Bu cihazlar büyük meblağlarda Bitcoin sahibi olan kişiler için en iyi seçenektir.

Bitcoin kullanıcıları artık çok çeşitli cüzdan seçeneklerine sahipler ve her geçen gün seçenekler artıyor. Ancak daha çok seçenek, daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Sahte Bitcoin cüzdanları, popüler cüzdanların birebir görünümünü taklit eden ama aslında Bitcoinleri çalmaya yarayan kötücül yazılımları içeren cüzdanlar olarak karşımıza çıkıyor.