X


Y Kuşağı Bitcoin’e Daha Fazla Güveniyor!

Grayscale'in Bitcoin (BTC) fonu, Berkshire Hathaway'in yükselişini geride bıraktı.
12:00
30 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) hayatlarımıza girmesinin üzerinden aslında 10 yılı aşkın bir süre geçti. Bu süre yine de geleneksel finans piyasasındaki birçok ürüne ve fona kıyasla oldukça kısa gözüküyor. Kripto para birimleri hayatımızın her alanına hızla yerleşmeye devam ederken, insanların buna duyduğu güven de dahil oldukları kategoriye göre değişebilmekte.

ABD’nin en büyük 13. bankacılık kurumu Charles Schwab tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre ise, genç nüfus kripto paralar ile Bitcoin‘e daha fazla güveniyorken, yaşça daha büyük olan nesil ise geleneksel finans sektörüne daha fazla bel bağlıyor. 2019 yılındaki verileri analiz eden bankacılık kurumu, y kuşağı olarak belirtilen neslin dünyanın en büyük fonlarından Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’ine kıyasla, Bitcoin’e daha fazla güvendiğini ortaya koydu.

Önde gelen Bitcoin fonlarından olan Grayscale, tezgah üstü alım satım oranında geleneksel hisse senedi piyasası odaklı Berkshire Hathaway’e olan ilgiyi geride bırakmayı başardı. Yıllık %119 artış yakalayan GBTC fonu, Berkshire’ın %11’lik artışını adeta ezdi geçti.

Bitcoin Eleştirmenlerinin Ortak Noktası

GBTC buna ek olarak ABD içerisinde en çok tercih edilen 10 yatırım arasında görünüyor. Mark Cuban veya Warren Buffett gibi milyarder isimler Bitcoin’i devamlı olarak eleştirse de, bunun aslında kişisel bir mesele olduğunu söylemek mümkün. Varlıklarının çoğunu geleneksel piyasalara borçlu olan eski çağın milyarderleri, değişim ve dönüşüm ile beraber bütün varlıklarını kaybedebilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar