X


Bitcoin Zengini Bulgaristan Kripto Para Dolandırıcılarına Göz Açtırmıyor

Satoshi Nakamoto'dan sonra dünyanın en büyük Bitcoin cüzdanına sahip olduğu tahmin edilen Bulgaristan kripto para dolandırıcılarına göz açtırmıyor.
14:00
28 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geride bıraktığımız birkaç haftada kripto paralar ciddi oranda değer kaybetti. Buna rağmen kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanım oranı her geçen gün artıyor.

Reuters’ın haberine göre geçtiğimiz hafta Bulgar yetkililer, 3 milyon dolarlık kripto para soygunu yaptığı şüphesiyle 3 kişiyi gözaltına almıştı. Yerel medya organı 24Chasa, gözaltına alınan 3 kişiden ikisinin tutuklandığını bildirdi. Ayrıca güvenlik güçlerince yapılan operasyonda soygunda kullanılan bilgisayarlar, özel yazılımlar, flash diskler ve dökümanlar ele geçirildi.

Bulgar yetkililer tarafından ele geçirilen 3 milyon dolarlık Bitcoin ülkenin hızla büyüyen kripto para cüzdanına eklenecek. Bulgar güvenlik güçleri 2017 yılının Mayıs ayında bir organize suç örgütüne yönelik operasyon başlatmıştı. Operasyon kapsamında 100’den fazla adrese yapılan baskında 213.519 Bitcoin ele geçirilmişti. Örgütün Bulgaristan dışında Yunanistan, Makedonya, Romanya ve Sırbistan’da da bağlantıları bulunuyordu.

Bu operasyonla birlikte Bulgaristan, dünyanın en büyük Bitcoin cüzdanlarından birinin sahibi oldu. Öyle ki sadece Bitcoin’in geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun Bulgaristan’dan daha fazla Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor. Bulgaristan’ın bugüne kadar elde ettiği Bitcoin’lerin toplam değeri 800 milyon dolardan fazla. Ancak Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine ulaştığı 2017 yılının Aralık ayında Bulgaristan’ın Bitcoin’leri 4.25 milyar dolar değerindeydi.

Bulgaristan’ın bu Bitcoin’lerler ne yapacağı ya da bu Bitcoin’leri hala saklayıp saklamadığı bilinmiyor. Bulgaristan ele geçirdiği Bitcoin miktarıyla ABD’yi bile geride bırakıyor. Hatırlanacağı üzere ABD, 2013 yılında dark web’deki Silk Road adlı siteyi kapatmış ve kurucusu Ross Ulbricht’i de ömür boyu müebbet hapse mahkum etmişti.

Kaynak: Cryptodaily.co.uk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar