reklamı kapat

Bitcoin Yeni Yılda Niçin Değer Kaybetti?

5 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

2018 yılı kripto para piyasaları için oldukça külfetli bir şekilde başladı. Lider kripto para birimi bitcoin’in fiyatı 8000 dolar seviyesine kadar düşerken, diğer altcoin’lerde de büyük düşüşler yaşandı.

Yılın ilk ayında piyasanın niçin bu denli bir düşüş yaşadığına ilişkin pek çok nedenin varlığından bahsedebiliriz. Bu nedenlerin çoğunun, dünya genelindeki ülkeler tarafından uygulanan düzenleyici hamlelerden kaynaklanan belirsizlik nedeniyle doğduğunu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ayrıca 2017 yılının kripto paralar için oldukça başarılı bir yıl olması, bu düzenlemeleri tetikleyen en büyük neden olarak gösterilebilir.

Güney Kore’deki belirsizliğin iki hafta kadar devam etmesi, dünyadaki en büyük ekonomilerden birisine sahip olan Çin’in kripto paralar üzerindeki düzenlemelerini sıkılaştırması ve Hindistan’da kripto para işlemlerinin yasaklanacağına ilişkin haberler piyasanın bir hayli tedirgin olmasına neden oldu. Ayrıca İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik forumuna katılan bazı finansal liderlerin ve dünya liderlerinin; kripto paralar hakkında sert yorumlar yapmaları üzerine, kripto yatırımcıları sahip oldukları paraları satmaya başladılar.

Bütün bu gelişmelerin sonucunda kripto paraların toplam piyasa değeri 400 milyar dolar seviyesine gerilerken, bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyeti ise %35 oranında seyretti. Buna göre piyasadaki altcoinler de tıpkı bitcoin gibi değer kaybettiler.

Bir zamanlar 800 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak bir rekora imza atan kripto para piyasalarında bu yılın başlarından beri yaşanan bu durum, oldukça vahim gibi görünüyor olabilir. Ancak en başından beri piyasayı yakından takip eden sektörün uzmanlarına ve kripto para rehberlerine göre bu durum, tüm dünyada giderek yaygın hale gelmeye devam eden kripto paraların karakteristik özelliklerinden kaynaklanıyor.

Öte yandan kripto topluluğunun çekirdek üyeleri; korku, belirsizlik ve kuşku (FUD) unsurlarını bir kenara bırakarak, kripto paralara olan inançlarının devam ettiğini ifade ediyorlar. Bu üyelere göre; Bitcoin ve diğer kripto paraların temelini oluşturan nitelikler, kripto paraların hükümet yasaklarından ve piyasa manipülasyonlarından sıyrılmasına olanak sağlayacak.

Shrem’in Tepkisi

Bitcoin Vakfı kurucusu Charlie Shrem, bitcoin düşüşüne devam ederken Twitter üzerinden yayınladığı bir kaç gönderide bu konu hakkındaki yorumlarına yer verdi.

Yayınladığı sekiz tweet dahilinde Shrem, kripto paraların bankaları ve devlet kuruluşlarını alt edeceği yönündeki görüşlerini toplulukla paylaştı.

Shrem gönderilerinden birinde şu ifadelere yer verdi:

“Bitcoin ile diğer merkezsiz ve gizlilik odaklı kripto paralar, hayatımdaki en büyük yeniliktir diyebilirim. Bu yenilik; paranın kontrolünü ve gücünü devletlerin ellerinden alarak, onu kullanmakta olan insanların ellerine teslim edecektir.”

Ayrıca Shrem, kuruluşların neden bu “özgürleştirici” teknolojiyi baltalamak istediklerini şu şekilde ifade etti:

“Tabi ki devletler bunu yapacaklardı. Ne zannettiniz? Bizler alternatif finansal sistemimizi inşa ederken ve insanlar bunu kullanmaya başlarken, onlar bunu seyredemezlerdi. Devletler rekâbet sevmezler.”

Öte yandan Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu, bize gelecek hakkında ipuçları verebilir nitelikte. Bu foruma bakarak; Rusya ve Venezuela gibi kendi sanal para birimini çıkarmaya hazırlanan ülkeleri takip etmeye meyilli devletlerin sayısının,  giderek artacağının muhtemel olduğu sonucuna varmak yanlış olmayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.