Bitcoin ve Altcoin’ler Neden Düşüyor? Kripto Paralarda Son Durum

Bitcoin (BTC) ve altcoin'lerde neler oluyor? BTC ve kripto para piyasasının diğer üyeleri neden düştü? Detaylar haberimizde.
08:06
28 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Makroekonomik koşulların yeniden elverişsiz hale gelmesiyle kripto para piyasası yeniden yönünü aşağıya çevirerek düşüşe geçti. Birkaç günlük güçlü rallinin ardından Bitcoin (BTC) fiyatı bir kez daha aşağı yönde hareket ediyor. BTC son 24 saatte yüzde 2’nin üzerinde düştü ve yazım sırasında 20 bin 276 dolardan işlem görüyor. BTC’nin son 7 gündeki görünümü ise pozitif ve yüzde 6’nın üzerinde yükselişe işaret ediyor. En büyük altcoin Ethereum (ETH) da Bitcoin fiyatındaki düşüşü takip ediyor. Son 24 saatte  yüzde 3’ün üzerinde düşen ETH’nin bin 509 dolardan işlem gördüğü görülüyor. BTC’ye benzer şekilde ETH de tüm hafta boyunca yukarı yönde hareket etti ve değerini son 7 günde yüzde 17’nin üzerinde artırmayı başardı. Peki kripto para piyasasında neler oluyor, gelin daha yakından bakalım.

Altcoinler Nasıl Performans Gösteriyor?

Kripto kışı boyunca, altcoin‘lerin en büyük darbeyi alan tarafta olmaya devam ettikleri görülüyor. BNB son 24 saatte yüzde 1’in üzerinde düşerek 287 dolardan işlem görürken, son 7 günde yüzde 7’nin üzerinde değer kazandı. Cardano ise son haftalarda en volatil altcoin olmaya devam ediyor. ADA son 24 saatte yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti ve 0,3864 dolardan fiyatlanıyor.

Hafta boyunca güçlü bir performans gösteren Polygon da piyasadaki düşüş trendine yenik düştü. Polygon son 24 saatte yüzde 3’ün üzerinde düştükten sonra 0,9077 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte MATIC, son 7 günde değerini yüzde 12’in üzerinde artırdığı ve kitlesel benimsenmesini devam ettirdiği görülüyor.

En büyük köpek temalı kripto paralar Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) son derece düşük performans gösteren tarafta yer alıyor. DOGE son 24 saatte yüzde 4’ün üzerinde değer kaybederek 0,07483 dolardan işlem görüyor. Shiba Inu ise DOGE‘dan daha da kötü bir performans göstererek son 24 saatte yüzde 9,30 düştü. SHIB, yazım sırasında 0,00001056 dolardan işlem görüyor.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Dev şirketlerin beklentilerin altında açıklanan gelir raporları ABD teknoloji endekslerinde çöküşe neden oldu. Bunun bir sonucu olarak kripto paralar güç kaybederek düştü. Meta ve Amazon’un çeyreklik gelirinin beklentinin altında kalması yüzde 20’ye varan oranlarda değer kaybı ile sonuçlandı. Uzmanlar teknoloji senetlerindeki mevcut krizin Lehman kardeşler çöküşüne benzer şekilde gelişeceğini iddia ediyor.

Öte yandan dün açıklanan ABD GSYH’si verisi her şeye rağmen güçlü bir ekonomiye işaret ediyor. Federal Rezerv’in (Fed) de neredeyse kesin olarak şahin duruşunu uzun bir süre boyunca devam ettireceği öngörüsü hakim.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar