Bitcoin’i Unutun! Onlarda Yeni Rekor Haberleri Görülebilir!

İlk ve en büyük merkeziyetsiz finans (DeFi) varlığı Bitcoin toparlanma belirtileri gösteriyor olsa da asıl hareketlilik altcoin'lerde olacak gibi görünüyor.
10:37
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere kripto para piyasasının büyük çoğunluğu düzenleyicilerin sektör üzerindeki kontrollerini sıkılaştırması nedeniyle son günlerde biriken kayıpları telafi etmeye çalışırken, ilk ve en büyük merkeziyetsiz finans (DeFi) varlığı BTC toparlanma belirtileri gösteriyor olsa da asıl hareketlilik altcoin‘lerde görülebilir.

Altcoin’ler Performansı İle Bitcoin’i Gölgede Bırakabilir

Kripto veri platformu Glassnode’un 10 Şubat’ta yayımladığı kapsamlı raporda Bitcoin için korku ve açgözlülük endeksinin o hafta içinde 58 ile açgözlülük bölgesine geldiğini, gerçekleşmemiş karların son haftalarda kayıpları aşarak piyasalardaki iyimserliğin iyiden iyiye arttığına dikkat çekti.

Kripto veri platformunun yaptığı genel değerlendirmeye bakıldığında kripto para piyasasında son günlerde tanık olunan akümülasyon beklenen bir gelişme olduğu ve yatırımcılar şu günlerde olması gereken fiyat hareketliliği ile karşı karşıya:

İyimserliğe olan evrilim yatırımcıların daha riskli varlıklara yönelmesiyle altcoin’lerin geçen haftaki üstün performansını açıklıyor ve bu, genel olarak son dönemde karşı karşıya olunan akümülasyona neden oluyor. Ortalık yatıştıktan ve Bitcoin 20 bin doların üzerindeki sınırlarını netleştirdikten sonra altcoin’lerin muhtemelen daha iyi performans göstermeye devam edecek.

Bitcoin’deki Son Durum

En büyük kripto para Bitcoin, ABD’den gelen Ocak ayı enflasyon verilerinin ardından kendini 22 bin dolar seviyesinin üzerine atmayı başardı. CoinMarketCap’in sağladığı verilere göre BTC, son 24 saatte kaydettiği yüzde 1,86 yükselişle 22 bin 142 dolardan el değiştiriyor. Son 30 günde yüzde 4,5’in üzerinde değer kaybeden Bitcoin’in haftalıkta yüzde yüzde 4,6 oranında değer kaybettiğini ekleyelim.

Bitcoin’in düşmekten ziyade yükseleceğine dair söylemlerin de varlığını koruduğu görülüyor. Bu söylem sahiplerinden biri de en çok satan kişisel finans kitabı ‘Zengin Baba Yoksul Baba’nın yazarı Robert Kiyosaki, Bitcoin’i ‘sahte’ ABD dolarına alternatif olarak övmesi ve 2025 yılına kadar 500 bin dolara ulaşacağını öngörmesi oldu. Ayrıca ödeme devi VISA’nın 40’tan fazla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paralar için kripto para özellikli banka ve ön ödemeli kartları piyasaya sürmek üzere önde gelen kripto para ödeme platformu Wirex ile ortaklık kurması gibi olumlu gelişmeler de söz konusu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar