X

Bitcoin Tarihinin En Büyük Blokları Kazılıyor

Bitcoin (BTC) ağında 1,3 megabyte'lık ortalma boyutlarıyla tarihin en büyük blokları oluşturuluyor.
09:00
14 Şubat 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para Bitcoin (BTC) şu sıralar tarihinin en büyük bloklarına şahit oluyor. Bitcoin işlem ücretleri oldukça düşük bir seviyede seyrederken ağdaki blokların ortalama boyutu ise 1,3 megabyte olarak ifade edildi. Bu ortalamanın BTC tarihinin en yüksek seviyesi olduğu belirtiliyor.

En Büyük Blok

Blockchain.com tarafından bildirilen verilere göre Bitcoin ağındaki blokların boyut ortalaması 12 Şubat Salı günü 1,305 megabyte olarak tespit edildi. Bu ortalama Bitcoin tarihindeki en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Hemen hemen on dakikada bir yenisi oluşturulan Bitcoin blokları artık genellikle 1 MB’dan büyük bir boyuta sahip oluyor. Bilindiği üzere 2017 yılının Ağustos ayında uygulamaya konulan Segregated Witness (SegWit) sonrasında Bitcoin bloklarının boyutu 1 MB limitinin üzerine çıkmıştı. SegWit hakkında hazırladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

SegWit’in uygulanmasıyla Bitcoin ağındaki blokların boyutu 4 MB kadar olabiliyordu. Günümüzdeki gerçekleşen Bitcoin işlemlerinin yaklaşık %40 kadarı SegWit kullanıyor. SegWit’in getirdiği önemli olanaklar arasında zincir dışı çözümlerden Lightning Network de yer alıyor. Bitcoin ağının geliştirmeye yönelik ileri sürülen bu yöntemin son zamanlarda kripto para kullanıcıları arasında önemli ölçüde popülarite kazandığı söylenebilir.

Bitcoin İşlemleri

Bitcoin bloklarının gözle görünür artışının nedeni uzmanlara göre kullanıcıların kahvelerini BTC ile satın almalarından kaynaklanmıyor. Son aylarda Bitcoin işlemlerine en büyük katkıyı sağlayanlar arasında yaklaşık %20’lik bir oranla VeriBlock adlı startup yer alıyor. Bu startup’ın son zamanlardaki Blockchain veri kullanımı, toplulukta ağdaki işlemlere yönelik tartışmaların çıkmasına neden oldu. Ancak geliştiricilerden Riccardo Casatta’ya göre” işlem ücreti ödeniyorsa burada istenmeyen bir durum söz konusu olmuyor demektir.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar