Bitcoin Rekor Kırarken Hisse Senetleri Sert Düştü: Ayrışma Başladı Mı?

Bitcoin fiyatının gidişatında önemli bir değişim tespit edildi.
12:01
2 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 30 Nisan tarihinde 9.000 doların üstüne çıkmasından beri bir aşağı bir yukarı hareket ederek yatırımcıların pozisyona girmesini engelledi. Buna rağmen BTC’nin dün akşam saatlerinde Bitstamp kripto para borsasında yeniden 9.000 doların üzerine çıkması aslında yükselişin devam etme eğiliminde olduğunu gösterdi.

BTC/USD işlem çiftinin rekor üzerine rekor kırdığı anlarda ABD borsalarının dibe doğru ilerlemesi ise geçtiğimiz haftalarda oldukça gündemde olan bir olayın sona geldiğinin düşünülmesine yol açtı. Bitcoin, özellikle 12 Mart tarihinden itibaren ABD borsaları ile neredeyse birebir aynı grafik çizmiş ve fiyat buna göre hareket etmişti.

Bitcoin ve Borsalarda Ayrışma Görüldü

12 Mart tarihindeki %50’den fazla düşüşün devamında görülen ufak yükseliş ataklarının aynı borsadaki hareketler gibi olması, ABD borsaları ile BTC arasında doğrusal bir ilişki olduğunun düşünülmesine sebep olmuştu. Buna rağmen Bitcoin’in yükselişi esnasında ABD hisse senedi piyasalarının sert düşmesi, geçtiğimiz hafta içerisinde bu ilişkinin bozulmuş olabileceğinin düşünülmesine yol açtı.

Gerçekten de Charles Edwards’ın paylaştığı grafiğe bakıldığında BTC ve ABD borsalarının fiyat grafiklerinde artık gözle görülür bir değişim yaşandığı anlaşılıyor.

Bu da BTC’nin sonunda yeniden yatırımcıların gözünde güvenli liman statüsüne yükselmiş olabileceğini düşündürüyor. Bunun tesadüfi bir yükseliş olmadığının ve fiyatın artık böyle devam edileceğinin anlaşılması için ise fiyatın aylık bazda bu şekilde kapanış yapması gerekiyor. Yine de fiyatın 2020 yılı boyunca böyle devam edeceğini ve BTC boğa koşusunun 2021 yılında başlayacağını düşünenler de mevcut.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar