reklamı kapat

Bitcoin PayPal’ı Solladı

Bitcoin PayPal'ı toplam işlem değeri istatistiğinde geride bıraktı.
10:00
27 Ağustos 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bu yıl içerisinde Bitcoin Blockchain’i 1,3 trilyon dolardan fazla işlem yaptı. Bitcoin bu istatistikte PayPal ve Discover gibi ödeme sağlayıcılarını geride bıraktı.

New York merkezli yatırım firması Ark Invest’te çalışan kripto para analisti Yassine Elmandjra’ya göre kripto para camiası Bitcoin işlem sayısına çok fazla odaklanmış durumda. Elmandjra işlem sayısı yerine toplam aktarılan değerin dikkate alınması gerektiğini düşünüyor. Analist Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şunları belirtti:

Bitcoin’in işlem hacmi Visa’yla kıyaslanacak seviyede değil. Zaten şu aşamada kıyaslanmamalı. Ancak işlem hacmi yerine değerine bakarsanız yaklaşık günde 4 milyar dolar değerinde bitcoin gönderimi yapıldığını görürsünüz. Bu da yıllık yaklaşık 1,3 trilyon anlamına geliyor.

Bitcoin’in Visa’ya yetişmesi için daha çok yol kat etmesi gerekiyor. Visa yılda 9 trilyon dolar değerinde işlem yapıyor. Tabii ki Bitcoin rakamlarının büyük çoğunluğu kullanıcılar arasındaki gönderimler sonucu ortaya çıkıyor. Visa ise bildiğiniz gibi ödemelerde kullanılıyor. Ayrıca bitcoin’in işlem hacmi büyük çoğunlukla spekülatif alım ve satımlardan kaynaklanıyor.

Diğer yandan mart ayında PayPal “hızlandırılmış sanal para işlemleri sistemi” için ABD Patent ve Marka Ofisinin kapısını çalarak 2016’dan beri ilk kez kripto paralarla ilgili patent başvurusunda bulundu. Paypal son başvurusunu bitcoin, litecoin ve dogecoin kabul edebilmek adına yapmıştı.

Geçtiğimiz hafta eski PayPal CEO’su Bill Harris katıldığı bir programda Bitcoin’in sıfıra doğru giden bir heves olduğunu ifade etmişti. Bitcoin’in ölçeklendirilebilir ve kullanışlı olmadığını öne süren Harris, küresel para aktarımı sorunlarının çözülebilmesi için Ripple ya da Bitcoin’den daha iyi teknolojilerin icat edilmesi gerektiğine inanıyor.

Kaynak: Dailyhodl

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.