X


Bitcoin İşlemleri Offline Olarak Yapılabilir Mi?

Bir internet protokolü olarak ortaya çıkan Bitcoin, internet olmadan da kullanılabilir mi?
17:00
8 Şubat 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Herhangi bir yeni teknolojinin olduğu gibi Bitcoin’in ve kripto paraların da kitlesel benimsenmesi için gelişmesi gerekiyor. Teknik bilgisi olmayan ve kullanmayı bilmeyenler için bugünkü haliyle Bitcoin biraz karışık olabilir. Ayrıca Bitcoin’in kullanılabilmesi için her zaman yüksek hızlı internete de ihtiyacı var. Peki, gerçekten öyle mi?

İnternetsiz Bitcoin

Blockstream adlı bir şirket Bitcoin ağını 7/24 tüm dünyada kullanılabilir hale getirmek için uydulardan faydalanmayı amaçlıyor. Küresel olarak erişilebilir ve pasif olarak sağlanabilir veri akışı sayesinde herkes Bitcoin’e her yerden erişebilecek. Eğer şirket bunu gerçekleştirebilirse Bitcoin için yeni bir dönem başlayabilir.

Bu sistem sayesinde hızlı internet erişimine sahip olmayan yerlerde de API üzerinden piyasa verilerine, diğer hizmetlere ve Bitcoin ağına erişilebilecek. Ayrıca bunların hepsi devlet ücretsiz olacak ve devletler tarafından kontrol edilen internete ihtiyaç kalmayacak.

Bunun yanında dünyadaki herkes kendi node’larını kullanarak, pahalı veri planlarına ihtiyaç duymadan Bitcoin alabilecek ve gönderebilecek. İşlemler SMS, ağ aygıtları ve basılı QR kodlar ile yapılabilecek. Dolayısıyla Medium üzerinden yapılan bir paylaşıma göre bu sistem sayesinde Bitcoin’in dünya üzerindeki benimsenmesi hızla artacak.

TxTenna

Öte yandan şebeke dışı ve merkezi olmayan iletişim teknolojileri tasarlayan ve geliştiren New York merkezli bir girişim olan GoTenna da Bitcoin ağına uydu üzerinden erişme konusundaki bu devrimci teknolojiyi yakından araştırıyor. Şirket bu sistem için TxTenna adlı bir yazılım üzerinde çalışıyor.

Bu uygulamayı kullananlar internet bağlantısına ihtiyaç duymadan Bitcoin işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ayrıca bir güç bataryasından destek almak da elektrik kesintisi gibi beklenmedik durumlara karşı işlemleri korumaya alır. Dolayısıyla hem internete hem elektriğe bağlı olmayan işlemler toplum tarafından çok daha hızlı benimsenebilir.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar