X


Bitcoin Fiyatındaki Dalgalanma Hangi Seviyelerde?

Hepinizin bildiği üzere volatilite (dalgalanma) Bitcoin'e içkin en belirgin özelliklerden biri.
08:30
27 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasanın öncüsü Bitcoin’in fiyatındaki dalgalanma şimdiye dek birçok habere ve tartışmaya konu oldu. Eskiden daha dalgalı olduğu görülen BTC fiyatı son 21 ayın en durgun dönemini yaşıyor. Lider kripto paranın yaklaşık üç ay boyunca mevcut fiyatına yakın bir fiyat üzerinden işlem gördüğüne şahit oluyoruz.

Bitcoin bu yılın başından beri çizdiği grafikte çok büyük fiyat dalgalanması göstermedi. Hem ayı piyasasının hem de boğa piyasasının yaşandığı dönemlerde BTC’nin fiyatı hep benzer seviyelerde seyretti. Sonuç olarak da BTC volatilitesi oldukça düşük oranlara geriledi.

Bitcoin fiyatını işaret eden teknik göstergelere göre BTC dalgalanması 2016 yılının aralık ayından beri görülen en düşük seviyeye geriledi. Tüm kripto para borsalarındaki veriler dikkate alınarak Bitcoin fiyatı değerlendirildiğinde ise ortaya benzer veriler çıkıyor. Buna göre Bitcoin dalgalanması 2017 yılının Temmuz ayından itibaren kaydedilen en düşük ortalamayı gördü.

Peki Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın azalması piyasanın geleceği için ne anlam ifade ediyor? Lider kripto paranın fiyatındaki dalgalanma oranının azalması en basit tabirle fiyatın yükseleceği beklentilerinin artacağı anlamına gelebilir. Fiyatın daha az oynak olduğunu gören yatırımcılar BTC’nin yükselişe geçeceği izlenimini edinebilir. Bu da Bitcoin’in yakın bir zamanda büyük bir artış trendine girebileceği anlamına geliyor.

Kripto para piyasası geçtiğimiz gün yeni bir artış trendinin etkisiyle önemli ölçüde değer kazanmıştı. Kullanıcıların uzun zamandır beklediği boğa piyasasıysa halen tam anlamıyla gelmiş değil.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI