f Bitcoin Fiyatında Volatilitenin Düşmesiyle Yeni Yükseliş Sinyalleri Oluşuyor › COINTURK

Bitcoin Fiyatında Volatilitenin Düşmesiyle Yeni Yükseliş Sinyalleri Oluşuyor

Özet

  • Temmuz 2022'den bu yana Bitcoin'de görülen düşük volatilite, geçmiş verilere göre dikkat çekici bir tabloya işaret ediyor.

  • Bitcoin'in volatilite seviyesinin düşüş yaşadığı dokuz örneğin sekizinde, bu durum yukarı yönlü bir fiyat artışını tetiklemiştir.

  • Son zamanlarda geniş kripto piyasasında yaşanan satış baskısı, kısa vadeli olarak Bitcoin'in fiyatında düşüşe neden oldu.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
19:20
1 Ağustos 2023

Kripto para piyasasının en büyüğü olan Bitcoin’de volatilite seviyesinin Temmuz 2022’den bu yana en düşük seviyeye inmesiyle ilgili fiyat istikrarında dikkat çeken bir tablo oluştu. Geçmiş trendlere baktığımız zaman ilgi çekici bir model oluşuyor. Şimdiye kadar Bitcoin fiyatının volatilite seviyesi düşüş yaşadığında önemli bir fiyat artışının yolu açılıyor.

Fırtınadan Önceki Sessizlik

Tarihsel veriler Bitcoin’in volatilite seviyesinin bu kadar düşük seviyelere düştüğü dokuz örneğin sekizinde bu durumu yukarı doğru bir fiyat artışının takip ettiğini gösteriyor. Kripto para analisti CrediBULL Crypto’nun gözlemlerine göre bu modelin tek istisnası 2017’deki dramatik yükselişi izleyen altı aylık konsolidasyon döneminden sonrasıydı.

Şu anda Bitcoin %1.36 düşüşle 28.938 seviyesinden fiyatlanıyor ve toplam piyasa değeri 561 milyar dolar. Ancak tarihsel model devam ederse bu mevcut fiyat konsolidasyon dönemi Bitcoin’i bir sonraki fiyat rallisine hazırlayan fırtına öncesi bir sessizlik olabilir.

Bitcoin ekosisteminin devam eden büyümesini de belirtmekte fayda var. Geçen yıl boyunca düşük volatilite dönemlerinde bile Bitcoin’e olan sürekli ve artan ilgiyle birlikte beş milyondan fazla yeni cüzdan oluşturuldu.

Kısa Vadeli Fiyatın Düşme Olasılığı

Uzun vadeli trend bir artışa işaret etse de, DeFi platformu Curve Finance‘in yakın zamanda istismar edilmesi bazı negatif hissiyatlar besledi ve daha geniş kripto piyasasında bir satış baskısına yol açtı. Sonuç olarak Bitcoin, diğer altcoinlerle birlikte son 24 saat içinde %2-5 oranında bir düzeltme yaşadı.

Bitcoin’in fiyatının 29.000 doların altına düşmesiyle birlikte satış baskısı hissedilir hale geldi ve muhtemelen Bitcoin’i bir sonraki destek seviyesi olan 27.500 dolara doğru itiyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in mevcut dip seviyesinin ve kırılma noktasının (POB) üzerine çıkması, potansiyel olarak düşüşün sona erdiğini gösterebilir ve yeni bir yükseliş yörüngesine yol açabilir. Halihazırda kripto piyasası bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve Bitcoin’in mevcut durgunluğundan potansiyel yükselişini bekliyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI