X


Bitcoin (BTC) Yükselecek Mi? Bloomberg Analisti İyimser Bir Tablo Çizdi!

Ayı piyasası ne zaman sona erecek, Bitcoin daha fazla düşecek mi? FED kararlarının kripto paralara nasıl etki etmesi bekleniyor?
22:13
6 Ocak 2022

Çarşamba günkü FOMC tutanakları, politika yapıcıların 2022’de enflasyonla mücadelelerini hızlandırmayı planladıklarını ortaya koydu. Bununla birlikte beklenen fiyat düzeltmesi de tetiklendi. Açıklamalar geldikten 1 saat son Bitcoin (BTC) sert biçimde düşmeye başladı. Peki artık dip bulundu mu? Bitcoin ne zaman yükselecek?

Bitcoin Yükselecek Mi?

Bu soruya Bloomberg analisti Mike McGlone tarafından bugün cevap verildi. Federal Rezerv‘in 2022’de daha sıkı para politikası için sinyal vermesi, hisse senetleri ve kripto para birimi gibi riskli varlıklar için kısa vadeli negatif havayı tetikledi. Ancak yatırımcıların dijital rezerv varlığı olarak değerini anlamaları nedeniyle Bitcoin‘in (BTC) hala zirveye çıkması için iyi bir şans var.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bloomberg emtia stratejisti Mike McGlone’a göre Bitcoin için kıyamet senaryosu oldukça uzak görünüyor. Bloomberg’in yayınladığı Crypto Outlook’un Ocak sayısı, Federal Rezerv’in 2022’de faiz oranlarını artırma planını olası bir “Bitcoin için kazan-kazan senaryosu” olarak nitelendirdi. Bunun nedenleri, S&P 500 Endeksinin şu anda yirmi yılı aşkın süredir 60 aylık hareketli ortalamasının üzerinde uzun süredir tutunması ve Bitcoin’in bir enflasyon koruması olarak artan ana akım çekiciliğini görmesi gerçeğinden kaynaklanıyor.

Bitcoin (BTC) İçin İyimser Tahmin

McGlone, “Genişleyen pazarlar yaygınlaştı, ancak emtialar ve Bitcoin erken dönüş öncüleri gibi görünüyor” dedi. Federal Rezerv’in Aralık ayı politika toplantısının tutanakları, Çarşamba günü merkez bankacılarının teşvik desteğini önceden beklenenden daha hızlı bir şekilde agresif bir şekilde kısıtlamaya hazır olduklarını ortaya koydu. Plan, en azından şimdilik, 2022’de üç faiz artışının yanı sıra, şu anda Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde yaklaşık 8,3 trilyon dolar olan Fed’in bilançosunda bir azalmayı içeriyor.

Teşvik azaltımı genellikle hisse senetleri ve kripto para birimlerini içeren geniş bir kategori olan risk varlıkları için olumsuz olarak kabul edilse de McGlone, Bitcoin’in bu ortamda daha iyi performans gösterecek benzersiz bir konumda olduğuna inanıyor.

McGlone şunları söyledi:

“Kriptolar, riskli ve spekülatif olanlar arasında en üst sıralarda yer alıyor. Risk varlıklarının azalması, Fed’in enflasyonla mücadelesine yardımcı olur. Küresel bir rezerv varlığı haline gelen Bitcoin, bu senaryoda ciddi kazanım elde edebilir”.

Bloomberg analisti, daha geniş kripto para piyasasında “kalıcı üçlünün” yani Bitcoin, Ethereum (ETH) ve stabilcoinlerin yıl boyunca hakimiyeti sürdürmesini beklediğini söyledi.

Tüm bunlara ek olarak korku endeksi 15 ile önemli bir dip yaptı ve hep orada kalmayacak. Büyük balinaların önemli kısmı dipten alım yaptı ve hold’a devam ediyor. Kaldıraçlı işlemlerde ciddi miktarda tasfiye yaşandı. Short oranında gözle görülür bir artış var ve bunların tasfiye edilmesi yakın olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar