X


Bitcoin (BTC) Yeniden Yükseliyor! Peki Analistler Neden Kısa Süre İçinde 40.000’e Düşüş Bekliyor?

Bu analistler bu yıl yanılmadı ve yeni bir düşüşe işaret ediyorlar. Peki neden düşüş bekleniyor?
21:41
27 Ağustos 2021

FED Başkanı Powell, tahvil alımlarının devam edeceği sinyallerini verdi. Elbette bu durum Bitcoin’in işine yaradı ve piyasalar rahat bir nefes aldı. Bitcoin fiyatı şu sıralarda 48.200 doların üzerinde bulunuyor. Delta varyantı sebebiyle parasal genişlemenin devam edeceğini açıklayan Powell henüz normale dönüşle ilgili bir şey söylemiyor. Peki uzman analistler neden Bitcoin (BTC) için düşüş bekliyor.

FED Başkanının Açıklamaları

FOMC Temmuz toplantısında tahvil alımlarını azaltmak istediğini söyleyen Powell bugün tam tersi şeyler açıkladı. Piyasalara daha fazla para pompalayacağını açıklayan FED Başkanı yeni Delta varyantından duyduğu endişeleri dillendirdi.

Bildiğiniz üzere Hindistan’da ortaya çıkan bu varyant ciddi anlamda hızlı bulaşıyor. Dünya üzerindeki vakaların önemli kısmı bu türe dönüştü. Ülkemizde de çok fazla vaka bulunuyor. Piyasalar ise yeniden korku ve endişeyle doluyor. Bu endişeleri azaltabilmek için FED tahvil alımlarına devam edecek. Ekonomiye daha fazla sıcak para girişi olacak. Trilyonlarca dolar basan kurum 2008 yılının çok daha üzerine çıktı. Yıl sonu enflasyonu en iyi ihtimalle %5 olacak. Bu durumun Bitcoin (BTC) fiyatını daha fazla artırması gerekiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ama, evet önemli ama var. Virüsün piyasalarda daha yoğun bir panik havası oluşturması, ana akıma katılan kripto para piyasalarını da olumsuz etkileyecek. Endişelenen insanlar paralarıyla yatırım yapmak istemez. Yani risk iştahı ciddi anlamda azalır. Bu durumun kripto para piyasaları dahil tüm global finans sistemini yıkıma uğratması da mümkündür.

Bitcoin (BTC) 40.000 Dolar Olacak Mı?

Geçmiş verilere bakan birçok analist bunun olacağına inanıyor. Böyle bir durumda altcoin piyasalarının ciddi kayıplar yaşaması bekleniyor. Ciddi yükselişler, peşinden ona benzer düşüşler getiriyor. Yani sürekli olarak kesintisiz yukarı çıkan bir fiyat bulunmuyor.

Aralık ve Ocak ayları arasında Bitcoin (BTC) %125 arttı. Ancak peşi sıra %24’lük bir geri çekilme yaşandı. Şubat ayında %73 fiyat artışı oldu ve hemen sonrasında %21 oranında düşüş yaşandı. Bugünlerde ise fiyat %66 yükseldi. Ancak sadece %5 düştü. Peki bu rakamın iki haneli olması mümkün mü? RSI’a bakalım, büyük bir yükseliş yaşanıp RSI seviyesi aşırı alım bölgesine girdiğinde düşüşler başlıyor. Bu düşüşler nötr bölgeye kadar devam ediyor. Ortalama 7-11 gün arası süren bu düzeltmeler bize bazı fikirler verebilir.

Bitcoin (BTC) 49.560 dolarda yeni bir zirve oluşturdu. Bu seviyede bir süre kalıcı oldu, yılın geride bıraktığımız günlerinde tekrar eden hareketlere bakarsak 3 Eylül tarihine kadar yeni bir düzeltme yaşamamız gerekiyor. Bu düzeltmenin boyutu ise asgari %21 yani 40.000 dolara kadar olacak.

Birçok analist bu hareketin olma ihtimalini %70 olarak görüyor. Olası bir fiyat düşüşüne karşı dikkatli olmanız ciddi anlamda yararınıza olabilir.

Elbette burada paylaşılan bilgiler ve değerlendirmeler yatırım tavsiyesi içermez. Kripto para piyasaları ciddi risk barındırır ve alacağınız tavsiyeler para kaybetmenize sebep olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar