Bitcoin (BTC) Neden Düştü? Kripto Para Piyasası Kızıl Görünümünü Koruyor

Piyasa, ekim ayını dolu dizgin geçirmesinin ardından ilk kez kızıla büründü.
14:17
27 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası katılımcıları, günün erken saatlerinde keskin bir fiyat düzeltmesine tanık oldu. Piyasa, ekim ayını dolu dizgin geçirmesinin ardından ilk kez kızıla büründü. Birçok kripto para %5 ila %15 arasında fiyat düşüşü kaydetti. Bitcoin fiyatı %6’nın üzerinde düşerek 58.000 dolar bandına geriledi.

500 Milyon Dolar Likide Oldu

Amiral gemi Bitcoin, gün içerisinde 57.000 dolar bandına kadar geriledi. BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla oldukça hareketli ve 58.000 dolar seviyelerinde işlem görüyor. En büyük altcoin Ethereum 4.000 dolarlık kritik bölgede mücadele verirken Binance Coin (BNB) 450 dolar seviyelerine kadar geri çekildi. Bunun yanı sıra piyasa değerine göre ilk 20 en büyük kripto paranın arasında Shiba Inu, yeşil bölgede kalmayı başarak tek coin oldu.

Keskin fiyat düzeltmesi, 500 milyon doların üzerindeki kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edilmesine yol açtı. Bu yüksek likidasyon büyük ölçüde long pozisyonlardan geldi. Tasfiye miktarı mayıs-haziran aylarında görülen inanılmaz düşüşe nispeten mutevazı olsa da BTC, ADA, XRP ve daha birçok kripto para kilit destek bölgelerini kaybetti.

Bitcoin Neden Düştü?

Mevcut piyasa düzeltmesinin arkasındaki ana katalizörün, daha önce de keskin bir düzeltme kaydeden Asya Pasifik borsası olduğu tahmin ediliyor. Piyasa hissiyatları kripto para piyasasına taşınıyor. Asyalı yatırımcıların şu anda aktif olduğu değerlendirildiğinde teori doğrulanıyor.

Düşüş eğilimli bir eylülün ardından kripto para piyasası ekim ayında yükseliş ivmesi kazandı. Lider Bitcoin 66.930 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte en büyük altcoin Ethereum (ETH) dahil olmak üzere birçok altcoin ATH seviyesi belirledi. Yükseliş ile birlikte kripto para piyasası 2.6 trilyon dolar değerleme ile rekor kırdı.

Öte yandan bu dönemde en çok konuşulan kripto para olmayı başaran Shiba Inu (SHIB) %600’ü aşan yükseliş ile 0.00006 dolar sınırına dayandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar