X


Bitcoin (BTC) Fiyatı Yükselişe Geçecek Mi?

Bitcoin'in çizdiği güncel tablolar uzmanlara göre fiyatın yükselişe geçeceği anlamına gelebilir.
14:00
17 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto para piyasası son zamanlarda yaşadığı düşüş trendinin etkisiyle senenin en düşük seviyelerine gerilemişti. Bitcoin’in (BTC) geçmişte çizdiği bazı tablolar göz önüne alındığında kısa vadede bir iyileşme hareketinin başlayabileceği ifade ediliyor.

Piyasada 14 Kasım 2018 tarihinde yaşanan düşüşle Bitcoin yaklaşık %10 oranında değer kaybederek fiyatını 5.188 dolara kadar geri çekmişti. Lider kripto para haberin hazırlandığı anda alınan verilere göre 5.535 dolardan işlem görüyor. BTC’nin son zamanlarda gösterdiği performansın ardından çizdiği fiyat grafikleri uzmanlara göre gelecek hakkında ipuçları veriyor.

Bitcoin fiyatı 16 Kasım Cuma günü çizdiği tabloda  “uzun kuyruklu doji” adı verilen bir mum grafiği oluşturdu. Bu grafiğin piyasadaki kararsızlığı temsil ettiği ifade ediliyor. Aslına bakılırsa en son yaşanan satış trendinin ardından çizilen bu grafik söz konusu kararsızlığın satıcılar arasında yaşandığını gösteriyor olabilir. Bu da uzmanlar tarafından ayı piyasasının sona erebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Durumu ilgi çekici hale getiren şeyse BTC’nin 2018 yılı boyunca uzun kuyruklu mumların ardından düzeltme hareketine çıkmış olması. Uzmanlara göre BTC benzer bir düzeltme hareketiyle fiyatını yükseltebilir.

Aşağıdaki tabloda BTC’nin 6 Şubat 2018’de uzun kuyruklu mum oluşturduktan sonra, takip eden iki hafta boyunca fiyatını 11.700 dolara çıkardığı görülüyor. Üstelik Bitcoin bunu aynı yıl içerisinde Nisan, Haziran ve Ağustos aylarında tekrarlamış. Söz konusu hareketlerin başlangıçları aşağıdaki tabloda yeşil oklarla gösterilmiş.

CoinDesk’in haberine göre Bitcoin güncel tabloda benzer bir uzun kuyruklu mum oluşturdu. Bu durum BTC fiyatının kısa vadede yükselişe geçeceğine işaret ediyor olabilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar