X


Bitcoin (BTC) Fiyatı Bu Hafta 20.000 Doları Görecek mi?

Bitcoin fiyatı 20.000 dolara ilerliyor.
10:45
30 Kasım 2020

Bitcoin (BTC), 16.000 dolara kadar geriledikten sonra yeniden yükselişe geçerek 18.600 dolar seviyesine kadar geldi. Bitcoin fiyatının bu yükselişinde, ABD dolarının 2018 yılından beri görülen en düşük seviyeye gerilemesi de etkili oldu. Peki Bitcoin bu dönemde 20.000 doları tekrar görecek veya bu noktaya doğru hareketlenebilecek mi?

Bitcoin Fiyatı Yeniden Şahlandı

Aslında Bitcoin fiyatı 19.999 dolara kadar çıksa da tarihinde hiçbir zaman 20.000 doların üzerini göremedi. 2017 yılında 19.600 dolara kadar çıkan BTC/USD paritesi, 2020 yılında ise Gemini ile Coinbase borsalarında bu rekorunun üzerine çıktı. Bu sebeple 20.000 dolar seviyesinin kesinlikle hem yatırımcılar hem de Bitcoin için büyük bir önemi bulunuyor.

BTC, ABD’den gelen regülasyon haberi ile sert bir düşüş yaşasa da toparlanmaya ve 20.000 dolara doğru ilerlemeye başladı. Kovid-19 aşısı hakkında birden fazla müjde geldi ve altın fiyatları buna bağlı olarak düşüşe geçti. Bitcoin ise daha önce altın fiyatı ile arasında olan korelasyonu hiçe sayarak yerinde saymayı başardı ve bu kesinlikle analistleri şaşırttı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ABD Doları Düşüyor

ABD dolarının ise aşı haberine rağmen diğer itibari paralara karşı 91.69 seviyesine gerilediği görülüyor. ABD dolar endeksinin 2018 yılından beri görülen en düşük seviyesi, Bitcoin boğaları için kesinlikle oldukça olumlu. ABD dolarının böylesine değer kaybetmesinin sebebi ise ABD’den gelecek olan yeni teşvik paketi açıklaması olarak biliniyor.

bitcoin

Bitcoin fiyatını yukarı yönlü etkileyen bir diğer etmen ise dünyanın en büyük varlık yönetim fonlarından Guggenheim’in BTC yatırımı yaptığını açıklaması oldu. Guggenheim, SEC’e yaptığı bildiride likit rezervlerinin %10’u ile resmen Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Şirketin net varlığı 4,97 milyar doların üzerinde ve bu oranlara bakılırsa yaklaşık 500 milyon dolarlık bir yatırım yapılmış olabilir.

Panik Yapan Satıcılar BTC’lerini Kaybediyor

Bitcoin kesinlikle kurumsal yatırımcının ilgisini çekmekte ve fiyat düşer düşmez dev bir yatırım fonunun BTC aldığını açıklaması tesadüf olamaz. Daha önceki boğa dönemlerinde de Bitcoin fiyatı sert düşerken yüklü alımların yapıldığı ve panik yapan satıcıların pişman olduğu görülmüştü.

Şu an için BTC emin adımlarla 20.000 dolara ilerliyor ve devamlı olarak alış baskısının oluşması, fiyatı bu seviyenin üzerine çıkartabilir. 20.000 doların devamında ise hedefin ne olduğunu grafikler değil, zaman gösterecek. Kripto para analisti Josh Rager ise 20.000 doların bu hafta görüleceğinden bir hayli emin.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar