X

Bitcoin (BTC) Düşüşü Kaç Dolarda Bitecek? Bitcoin Fiyat Tahminleri!

Bitcoin (BTC) fiyatı 42.000 dolara kadar düştü, peki dip yapıldı mı? Önümüzdeki günlerde bizi bekleyen olaylar fiyat için belirleyici olacak.
19:00
6 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları dün akşam 21:00 itibariyle Bitcoin öncülüğünde yeniden düşüşe geçti. BTC fiyatının bu denli hızlı düşmesine sebep olan FED Toplantı tutanakları Mart ayında faiz artırımına işaret ediyor. Elbette Kazakistan da yaşanan sorunların madencileri nasıl etkileyeceği ve ABD’de komitenin Bitcoin enerji tüketimini araştırıyor olması da negatif havayı destekliyor.

Bitcoin (BTC) Ayılarının Mücadelesi

Gelen olumsuz haberlerle birlikte daha aktifleşen ayılar düşük hacimli satışlarıyla piyasada ciddi bir baskı oluşturdu. Bunun ana sebeplerinden biri de karşılarında satışı karşılayacak güçle alım pozisyonunun olmamasıdır. Yani ayılar adeta bir kara deliğe mal boşaltıyor. Korku ve Açgözlülük endeksi bugün 15 seviyelerine kadar gevşedi ve yatırımcılar fiyatın daha da aşağıya sarkmasından endişeleniyor.

Yazı hazırlandığı sırada 43.000 dolarda tutunmaya çalışan Bitcoin fiyatı negatif görünümünü sürdürüyor.

Bitcoin (BTC) Düşüşü Kaç Dolarda Bitecek

Tüm bunlara rağmen bardağın dolu tarafını görenlerde var. Bugün popüler olan bir paylaşımda Byzantine General kullanıcısı satıcıların artık elinde yeterli BTC kalmadığını savundu. Yakın zamanda 30.000 dolarda yaptığımız dip için de benzer şeyler söylenmiş ve BTC fiyatı uzun bir yolculuğa çıkarak 69.000 doları görmüştü.

Byzantine General şunları söyledi:

“Alış ve satış taleplerindeki dengesizlik piyasayı olumsuz etkiledi. Ancak spot teklifler yeniden alış emirlerini karşılamaya başladı. Satıcılar anlamlı bir kapasitede hacim oluşturamıyor, bu iyi haber olabilir”.

Bir gecede, BTC/USD saatler içinde neredeyse %10 kaybederken, ayılar yavaş yavaş ivme kaybetti ve mevcut seviyelerde umutsuzca aktif alıcı ilgisiyle mücadele ediyor. Byzantine General’e göre satıcılar artık yoruldu ve boğaların sahneye çıkma zamanı yaklaşıyor.

Kasım ayının 69.000 dolar zirvesinde uzun vadeli yatırımcıların satışlara başladığına şahit olmuştuk. Bu durum yükseliş döngülerinin zirvelerinde alışılmış bir durumdur. Bununla birlikte, 2021’deki “zirvenin” kısa ömürlü doğası, birçok kişinin gerçek döngü zirvesinin gerçekten henüz gelmediğini varsaymasına neden oldu.

Diğer bir analist Willy Woo ise BTC‘nin Haziran-Temmuz döneminde yaşadığı günleri tekrar ettiğini savunuyor ve buna dejavu diyor. Eğer Woo ve diğerleri haklıysa yakın zamanda 28.000 dolara yaptığımız dibe benzer bir dibi şu sıralarda görüyoruz. Elbette her dibin bir zirvesi daha olacaktır, daha yüksek bir dip, daha yüksek bir fiyata işaret eder.

Bitcoin (BTC) fiyatının 42.000 dolar bölgesini koruması bekleniyor fakat yatırımcıların yüklendikleri riski de görmesi gerekir. Önümüzde Mart ayı faiz artışları, Ocak sonu tahvil alımlarının azaltılması, Bitcoin’in enerji tüketiminin komite tarafından kınanması gibi birçok potansiyel risk bulunuyor. Bitcoin eğer bu önemli gelişmelerde %10 kaybetmeye devam ederse fiyat 28.000 doların altını da görebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar