X


Bitcoin (BTC) Düşerken Onlar Aldı: 3 Milyar Dolarlık Alım, Neye İşaret Ediyor?

Balinalar yüklü BTC alımlarını sürdürüyor.
18:21
27 Mayıs 2021

Bitcoin (BTC) fiyatının geçtiğimiz haftalarda yaşanan sert düşüşü, aslında herkes için panik yaratmamış gibi gözüküyor. Bireysel yatırımcıların panik satışları ile daha da derinleşen bu düşüş, balinaların ise ağzını sulandırmış olabilir.

Chainalysis, Bitcoin Balinalarını Tespit Etti

Chainalysis tarafından aktarılan bilgilere göre, Bitcoin’in düşüşü esnasında balinaların yüklü alımları son zamanların rekor seviyelerine ulaştı. Blockchain analiz ve veri takip platformu Chainalysis, balinaların 77.000 BTC alımı yaptığını aktardı. Bu da mevcut fiyat üzerinden 3 milyar doların bile üzerine işaret ediyor.

Chainalysis ekonomisti ve araştırma görevlisi Philip Gradwell, bunun sadece tespit ettikleri “balina yatımcılar “olduğunu vurguladı. Bunun dışında başka cüzdanların ve anonim yatırımcıların da yüklü BTC alımı yapmış olabileceği tahmin ediliyor. Bitcoin’in 49.000 dolardan 30.000 dolara kadar sert düşüşü piyasalarda büyük bir panik yaratırken bu düşüşü bekleyen balinalar ise dipten alım yapmanın keyfini sürdü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı Düşerken, Balinalar Aldı

Bitcoin fiyatı 17 Mayıs tarihinde başlayan düşüş sonrasında bir süre 30.000 dolar ila 35.000 dolar arasında kaldı. Balinaların da özellikle bu seviyelerden alım yaptıkları vurgulanıyor. The Block verilerine göre de yatırım fonları 30.000 dolar ila 35.000 dolar arasındaki BTC indiriminden faydalandı.

Glassnode verilerine göre ise Bitcoin balinalarının alım yaptığı seviyelerde birçok bireysel yatırımcı zararına satış yaptı. Chainalysis ekonomisti Gradwell de konu hakkında yaptığı açıklamada 1,2 milyon adet Bitcoin’in %5 ila %25 zararda satıldığını belirtti. 120.000 adet Bitcoin’in ise %25 veya daha fazla zararda satıldığı görülüyor. Bunun arkasındaki temel sebep ise bireysel yatırımcıların ve yeni yatırımcıların paniğe kapılıp ayı piyasasının geldiğini düşünmeleri oldu.

Boğa Piyasası Bitmedi

Bitcoin fiyatı gün içerisinde 38.000 dolara kadar gerilese de yeniden 40.000 doların üzerini gördü. BTC fiyatının son dönemde inanılmaz bir yükseliş elde etmesi bazılarına göre artık düşüş vaktinin geldiği şeklinde yorumlansa da PlanB gibi uzman isimlere göre henüz boğa piyasası bitmiş sayılmaz.

Balinaların fiyat sert düşerken yaptığı alımlar da boğa piyasasının devam edeceğinin sinyallerinden birisi olarak görülmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar