“Bitcoin 10 Bin Dolara Düşebilir” Diyen VanEck’e Veri Desteği! Hazır Olun!

Bitcoin (BTC), 16 bin 600 dolardaki destek ve 17 bin dolardaki güçlü direnç seviyesi arasında işlem görmeye devam etse de veriler düşüşün devam edeceğini gösteriyor.
10:01
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

2022, Bitcoin (BTC) fiyatının yaklaşık yüzde 60 oranında düşmesiyle tarihteki en sert kripto kışlarından birinin yaşandığı yıl olarak kayıtlara geçti. Bir süredir 16 bin 700 dolar seviyelerinde sabit bir şekilde hareket eden BTC, 16 bin 600 dolardaki destek ve 17 bin dolardaki güçlü direnç seviyesi arasında işlem görmeye devam ederken yeni bir düşüş dalgasının başlayacağı üzerinde duruluyor.

Veriler Bitcoin’de Düşüşe İşaret Ediyor

Küresel yatırım şirketi VanEck Investments, 13 Aralık 2022’de 2023’e dönük olarak paylaştığı 11 kripto para öngörüsünde Bitcoin’deki düzeltmenin henüz tamamlanmadığına dikkat çekmiş, fiyattaki düşüşün sürmesini beklediğini açıklamıştı. VanEck, BTC fiyatının 2023’ün ilk çeyreğinde 10 bin dolar ila 12 bin dolara aralığına düşeceğini öngörüyor. Yatırım devi ayrıca, kripto kışının dip noktasını işaret etmesi bakımından birkaç küçük kripto şirketinin daha iflasını açıklamasını bekliyor.

Zincir üstü (on-chain) veriler VanEck’in öngörüsünü destekleyerek BTC’nin zayıflık gösterdiğini ortaya koyuyor. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment konuya ilişkin yaptığı bir değerlendirmede şunları belirtti:

Santimentfeed’in NVT fiyat tahmin modeline göre, Bitcoin ve Ethereum mevcut piyasa değerini artırabilmek için hala bir miktar artırılmış ağ faydasına ihtiyaç duyuyor. Her iki ağın da dolaşım oranının 2023’te artması gerekiyor ve bu hafta, tatil olmayan günler başladığında bunu gösterme fırsatı bulacaklar.

Bitcoin ağındaki balina aktivitesi de büyük bir düşüşle karşı karşıya. Piyasa uzmanları BTC fiyatının kısa vadede yükselmesi için çok fazla katalizör bulunmadığına dikkat çekiyorlar.

2023’ün İkinci Yarısında Toparlanma Bekleniyor

Öte yandan VanEck, son tahmininde Bitcoin fiyatının 2023’ün ikinci yarısına kadar toparlanabileceğini ve fiyatının 30 bin dolara yükseleceğini bildirmişti. Bu, mevcut fiyatından yaklaşık yüzde 80’lik bir yükseliş, 12 bin doların gelmesi halinde ise yüzde 100’ün üzerinde bir yükseliş olacağı anlamına geliyor.

Küresel yatırım şirketi, bu yılın ikinci yarısında küresel makro ortamın daha düşük enflasyon, enerjiye dönük endişelerin hafiflemesi ve Ukrayna’da olası bir ateşkes ile toparlanma bekliyor. Böylece, ABD dolarının M2 arzının yeniden yükselmesi ve Bitcoin’de yeni bir boğa koşusunun başlaması bekleniyor. VanEck, ayrıca Brezilya’nın dünyanın en kripto para dostu ülkelerinden biri olarak ortaya çıkacağını öngörürken, finans kurumlarının zincir dışı varlıklarda 10 milyar doların üzerinde tokenlaştırma yapmasını bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar