Binance’de 1 Milyar Dolara Yakın Fon Çıkışı: İşte Paxos Haberinin Bilançosu!

BUSD ihracının durdurulacağının açıklanması ile birlikte bir gün içerisinde Binance'den 1 milyar dolara yakın bir fon çıkışı gerçekleşti.
20:00
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Binance USD ihraççısı Paxos’un BUSD ihracını durduracağını açıklamasının ardından dün gün içerisinde kripto para piyasası yönünü aşağı çevirdi. Öğlen saatlerinde yeniden yükselişe geçmesine karşın Binance Coin (BNB) de haftaya değer kayıpları ile başladı. Kripto izleme platformu Dune Analytics’in yayınladığı güncel verilere göre 13 Şubat’ta Binance platformundan 1 milyar dolara yakın bir fon çıkışı gerçekleşti.

1 Milyar Dolara Yakın Fon Çıkışı

ABD’li düzenleyiciler, son dönemlerde bazı kripto şirketleri için çeşitli soruşturmalar başlattı. Bu bağlamda son olarak Paxos da ABD’li düzenleyicilerin radarına giren kripto şirketlerinden biri oldu. Binance USD ihraççısı Paxos’un BUSD ihracını durduracağını açıklaması da kripto piyasasına önemli ölçüde etki etti. Özellikle Binance Coin (BNB), bu gelişmeden en çok etkilenen kripto para birimlerinin başında yer aldı. BNB, 13 Şubat’ta gün içerisinde 320 dolar fiyat seviyelerinden 285 dolar fiyat seviyelerine kadar geriledi. Ancak gün içerisinde piyasadaki yükselişin ardından da BNB, yeniden 300 dolar seviyelerine yaklaştı.

Öte yandan kripto izleme platformu Dune Analytics’in de yayınladığı veriler, 1 gün içerisinde Binance platformunda gerçekleşen büyük ölçekli fon çıkışını gözler önüne serdi. Yayınlanan verilere göre Binance’de 13 Şubat’ta 916 milyon dolarlık bir fon çıkışı kaydedildi.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Kripto para piyasası, haftaya düşüş ile başlamasına karşın gün içerisinde ABD yıllık ve aylık enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından yeniden yükselişe geçti. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatlik zaman dilim içerisinde %2’ye yakın bir yükseliş kaydederek 21.980 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı. Ethereum (ETH) ise kaydettiği son değer artışlarının ardından 1.538 dolar seviyelerine yükseldi. Kripto para piyasasının toplam değeri de CoinMarketCap verilerine göre yeniden 1 trilyon doları aştı. Öte yandan Coinglass verilerine göre ise son 24 saat içerisinde ortalama 100 milyon dolarlık short ve long pozisyon tasfiye oldu.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar