reklamı kapat

Binance Saldırıya Uğradı, Sonrasında Neler Oldu?

Binance saldırısının ardından yaşananlar piyasanın geldiği nokta hakkında fikir veriyor.
14:00
8 Mayıs 2019

Kripto para piyasasının önde gelen borsalarından Binance, hacker’ların hedefinde yer aldı. Borsa hesaplarına çeşitli yöntemlerle girmeyi başaran saldırganlar, platformdan tam 7.000 btc değerinde fon çalmayı başardı. Yaklaşık 40 milyon dolara karşılık gelen bu miktarın Binance gibi itibarlı bir borsadan çalınması toplulukta büyük yankı uyandırdı. Siz değerli okurlarımızla daha önceden paylaştığımız bu yazıda bu ihtimal üzerinde durmuştuk. Peki saldırının ardından neler yaşandı, Binance ekibinin kriz yönetimi nasıldı ve piyasa bu gelişmeye nasıl tepki verdi?

Binance Kriz Yönetimi

Son yaşanan büyük boğa piyasasıyla birlikte yıldızı parlayan ve dünyadaki en çok tercih edilen kripto para borsaları arasına girmeyi başaran Binance, panik yaratacak ölçüde bir saldırıya uğradı. Daha önce böylesi bir gelişmeyle karşı karşıya kalmamış bir borsa ekibi için kriz yönetimi sürecinin başarılı bir şekilde yürütüldüğü söylenebilir. Binance CEO’su Changpeng Zhao olaydan kısa bir süre sonra bir canlı yayın başlatarak kullanıcıların sorularını yanıtladı. Zhao’nun bu hamlesinin yatırımcılara ve piyasaya güven verdiğini söylemek gerekiyor.

Piyasanın Tepkisi

Sorunun çözümü için çalışmalara başlayan Binance ekibi, geçici bir süreliğine para yatırma ve çekme işlemlerini durdurdu. Sorunun çözümünü arayan Zhao gündemdeki maddeleri yaptığı canlı yayında kullanıcılarla paylaştı. Maddelerden birisi de Bitcoin Core geliştirici ekibiyle düzenlenmesi söz konusu hale getirilen rollback (geri sarma) ihtimali oldu. Bitcoin’in itibarına zarar verebilecek bu maddenin gündeme gelmesine rağmen piyasada çok büyük kayıpların yaşanmadığını görüyoruz.

Lider kripto para Bitcoin yaklaşık %1 oranında gerilerken altcoin’lerdeki kayıplar %5 civarında değişiyor. Ancak bu düşüşün doğrudan Binance saldırısından kaynaklandığını söylemek yanlış olacaktır. Zira son birkaç gündür piyasadaki uzmanlar muhtemel bir geri çekilme ihtimali üzerinde duruyordu. Düşüş saldırıdan kaynaklansa dahi piyasanın ciddi anlamda sarsılmaması kullanıcıların kriptolara güven duyduğuna işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun