Beyaz Saray’ın Kripto Para Raporu Neden Önemli?

Beyaz Saray, çeşitli negatif durumlara işaret ederek kriptolardaki riskler konusunda uyarıda bulunan bir açıklama yayınladı. 
15:40
4 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Beyaz Saray, geçen yıl yaşanan çeşitli negatif durumlara işaret ederek kripto para birimlerinin riskleri konusunda uyarıda bulunan bir açıklama yayınladı. Peki, bu durum neden önemli?

Beyaz Saray’ın Yorumları Neden Önemli?

Geçtiğimiz hafta Beyaz Saray, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi Direktörü Arati Prabhakar, Ekonomi Danışmanları Konseyi Başkanı Cecilia Rouse ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından imzalanan “Kripto para birimlerinin risklerini azaltmaya yönelik bir yol haritası” yayınlandı.

Aslında bu açıklama ilk bakışta büyük bir sürpriz sayılmayabilir. Kripto para sektörü gerçekten de zorlu bir yıl geçirdi. Bu açıklama, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçtiğimiz Mart ayında kripto paralarla ilgili yayınladığı kararnameye kıyasla kripto paralara yönelik daha temkinli bir yaklaşımın ipuçlarını veriyor.

Öte yandan açıklamalar, Luna ve FTX‘in çöküşüne atıfta bulunarak kripto için “zor bir yılın” kısa bir özetiyle başladı, ancak kripto endüstrisinden daha geniş finansal ekosisteme herhangi bir sıçrama görünmediğini belirtildi.

Açıklama hakkında görüşüne üst düzey bir yönetim yetkilisi, bunun Biden Ekibi’nin kripto ekosistemindeki düzenleyici boşlukları kapatmaya yönelik devam eden çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Yetkili, Senato Bankacılık Komitesi Sherrod Brown’ın Hazine Bakanı Janet Yellen’a kripto düzenlemesine ilişkin mektubu gibi Kongre eylemlerine işaret etti ve Beyaz Saray’ın kendi çabalarının daha çok yürütme emrinin tavsiyelerinin uygulanması gibi konulara odaklanacağını söyledi.

Geçen haftaki açıklamada, Beyaz Saray’ın dijital varlıklara ilişkin çerçeve gibi önceki duyurularına ve federal hükümet içindeki departmanlar tarafından yayınlanan açıklamalara da işaret edildi. Açıklamanın son paragrafı ise daha önce de duyduğumuz, sorumlu inovasyonun desteklenmesine ilişkin bir yorumla başlıyor, ancak yazarların güvenlik önlemlerinin alınmasına ilişkin endişelerini yineleyerek sona eriyor.

Yaklaşan Duruşmalar

Önümüzdeki hafta yoğun geçecek. Dört iflas duruşması, Sam Bankman-Fried’in tahvil koşulları ve Celsius’un ihalesi ile ilgili bir duruşma olacak:

  • Pazartesi 14:30 UTC: FTX İflas Duruşması – Tetkik Görevlisinin Atanması
  • Pazartesi 16:00 UTC: Genesis İflas Duruşması
  • Pazartesi 19:00 UTC: Celsius İflas Duruşması
  • Çarşamba 15:00 UTC: Celsius Teklif Verme Tarihi
  • Çarşamba 18:00 UTC: FTX İflas Duruşması
  • Perşembe 15:30 UTC: Sam Bankman-Fried Kefalet Duruşması

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar