Beklenen Oldu: Fed Faiz Açıklamaları İle Kripto Piyasası!

Geleneksel piyasaların ve kripto piyasasının merakla beklediği Fed'in faiz açıklamaları yapıldı!
17:44
2 Mart 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fed Başkanı faiz açıklamalarında bulunarak tüm dünya geleneksel piyasalarının ve kripto piyasasının beklediği açıklamayı yaptı. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin tüm piyasaları olduğu gibi Amerikan ekonomisi üzerinde de etkilini olduğunu söylüyor ve Amerikan ekonomisi üzerinde belirsizlik yarattığını ifade ediyor.

Ayrıca Powell, %2’nin üzerinde olan enflasyona uygun ve güçlü iş gücü piyasasına göre faiz artımında olacaklarını da belirtiyor. Yani Fed başkanı bu ay yapılacak olan toplantıda kesin bir faiz artışı olacağının sinyallerini veriyor. Powell, faiz artışının mevcut ekonomiye şart olduğunun altını çiziyor.

Faiz Artışı Kapıda!

Bütün bunlara ek olarak bilanço küçültmesi sağlayacaklarını belirtiyor ve faiz artış süreci sonrası bunun giderek artacağını da iletiyor. Powell eğer tedarik sorunları azalırsa ve taleplerde ılımlaşma sağlanırsa enflasyonun da giderek düşeceğini savunuyor. Ocak 2022’de bildirildiği üzere Amerika enflasyonu %7.5’e kadar yükselmişti ve bunun son 40 yılın en büyük enflasyon oranı olduğu da belirtilmişti.

Artık geleneksel piyasalar ve kripto piyasası, kesin ve net bir artış geleceğini bu açıklama ile biliyor. Net açıklamanın ise 15-16 Mart’ta gelmesi planlanıyor.

Faizin Kriptoya Etkisi

Kripto piyasasında ise Şubat ayı iyileşme ayı olarak görülüyor ve Kasım 2021’deki görülen en yüksek kripto para birimi değerlerinden sonra yaşanan düşüşlerin giderek iyileştiği bildiriliyor. Mart ayı her piyasa için olduğu kadar kripto piyasası için de önem taşıyor. Şubat ayı iyileşmeleri sonrası hem Fed’in faiz açıklaması hem de Rusya-Ukrayna savaşının akıbeti herkes tarafından merakla bekleniyor.

Uzmanlar, olası bir büyük faiz artışı sonrası kripto piyasasının çok fazla etkilenebileceğini söylüyor ve yatırımcıları 15-16 Mart’a kadar agresif yatırımlar yapmaması konusunda uyarıyor. Bir yandan Rusya-Ukrayna savaşı da devam ediyor ve kripto piyasasından da oldukça güçlü yaptırımlar geliyor. Ayrıca uzmanlar, bu yaptırımlarla beraber Rusya’nın kaynaklarının azabileceğini söylüyor ve savaşın ancak böyle bitebileceğini söylüyor. Dolayısıyla uzmanlar, bu iki önemli gelişme nedeniyle yatırımcıları daha ılıman ve yavaş hareketlere yöneltiyor. Yatırımcılar bu gelişmeleri göz önüne almalı, sabırlı olmalı, geleneksel piyasaların birçok etmenle sınandığının ve dolayısıyla kripto para birimlerinin volatilitesinin arttığının farkında olmalıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar