Başlıyoruz! Kıdemli Bloomberg Analistinden Bitcoin ve Kripto Yorumu!

Anonim analistleri unutun, kıdemli Bloomberg analisti konuşuyor. 2023'te kripto paraları neler bekliyor?
19:21
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Alanında saygı duyulan popüler bir Bloomberg analisti kripto paraların geleceğine dair önemli bir tahminde bulundu. 2023 yılına kripto para yatırımcıları umutlu girdi. Ve en azından şimdilik çok büyük bir düşüş yaşamadık. Fakat Bitcoin adeta bir stablecoin gibi dar aralıkta işlem gördüğü için yatırımcıların rahatsızlığı devam ediyor. Peki bu kırılacak mı?

Bitcoin Uzman Görüşü

Bugün gelen ISM PMI beklentinin epey altındaydı ve ekonomideki soğumaya işaret ettiği için Bitcoin hafif yükseldi. Piyasalar bugünlerde çok şaşırtıcı. Aylar önce söylediğim şeyi tekrar etmem gerekiyor. ABD’nin ekonomik verileri kötü geldiğinde resesyon beklentisiyle düşen piyasalar, veriler iyi geldiğinde ise enflasyon endişesiyle düşüyor. Neyse ki bugünler bazı veriler iyi bazıları kötü geliyor da minik yükselişler görebiliyoruz.

Bloomberg’in kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, kripto para piyasalarının görünümünü ele aldı. McGlone Bitcoin’in mevcut ayı piyasasından sonra “öne çıkmaya hazır” olduğunu, ancak önce ciddi bir fiyat düşüşü yaşayabileceğini söylüyor.

“Önyargımız Bitcoin’in çoğu senaryoda öne çıkma olasılığının daha yüksek olduğu yönünde, ancak tersine dönmüş getiri eğrisi bir gösterge ise, ekonomik büyüme keskin bir şekilde azalacak ve bunun tüm varlıklar üzerinde etkileri olacaktır. Kral kripto para birimi kalıcı yukarı yönlü fiyat yörüngesine devam etmeden önce 10.000-12.000 dolar seviyesini ziyaret edebilir”.

2023 Kripto Paralar

Geçtiğimiz yıla göre hayati fark Fed’in artık gevşemeye zorlanabileceğidir. Eğer Fed doğru noktada gevşeme adımı atarsa resesyon faciası önlenir ve dengelenen enflasyonla daha ılımlı bir politikayla yoluna devam edebilir. Fed bu adım için 2024 yılına işaret etse de ekonomik şartların onları daha erken adım atmaya itmesi bekleniyor.

McGlone ayrıca Bitcoin’in “ana akıma doğru olgunlaştığını” ve değerinin altında olabileceğini savunuyor. BTC’nin 2023 yılında Nasdaq 100 Hisse Senedi Endeksi karşısında yeni bir düşük seviyeye inmeye hazırlanan yıllık volatilitesine atıfta bulunuyor.

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada yazının başında belirttiğimiz sebepten zayıfta olsa yükseliş yönlü hareket ediyor. Fiyat şimdilik 16.800 dolar üzerinde ve daha fazla hareket için 17.000 dolarlık psikolojik bölgenin geri kazanılmasına ihtiyaç var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar