reklamı kapat

“Bakkt Bütün Kapıları Açacak”

Weiss Ratings analisti Bakkt'in kripto paralara muazzam bir etkisinin olacağını düşünüyor.
7 Aralık 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

2018’in sonu yaklaşırken bu yıl içerisinde boğa sezonu beklentisinde olanların büyük hayal kırıklığına uğradığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz haftalardaki dalışların ardından bugün itibariyle BTC 3400 dolara yakın bir değerden işlem görüyor. Bitcoin bu yıl içerisinde %80’in üzerinde değer kaybetmiş durumda.

Halen yaşanan düşüşlere rağmen birçok yatırımcı piyasanın toparlanabileceğine dair umudunu koruyor. Kripto para kışını bitirebilecek en büyük etkenlerden bir tanesi Bakkt’in başlatılması olabilir, Bakkt Bitcoin vadeli işlemlerini 24 Ocak 2018’de başlatmayı planlıyor.

Weiss Kripto Para Değerlendirmeleri adına konuşan analist Dr. Bruce Ng Bakkt’in ölçeklendirilebilir kripto para platformu özellikle kurumsal yatırımcıları hedeflediği için büyük fark yaratacağına inanıyor. Bruce Ng şunları ifade etti:

Bakkt’ın büyük etkisinin olmadığı bir senaryoyu hayal etmek oldukça zor. Kurumsal yatırımcılar için kapılar açılacak ve kripto para alanına girebilecekler. Sonuncunda piyasanın bambaşka bir noktaya vardığını görebiliriz.

Diğer yandan Ng kripto paralar için gözetim hesaplarının da oluşturulmasının tezgah üstü piyasalarda işlem yapan kurumları Bakkt’e çekebileceğini öngörüyor. Bunlara ek olarak yeni kurumlar da işin içine dahil olabilir çünkü bazı kurumların güvenilir bir kapı bulamadığı için kripto para alanına girmedikleri biliniyor.

Ng aynı zamanda Bakkt’in SEC kararlarını da etkileyebileceğini düşünüyor. Bildiğiniz gibi SEC daha önce EFT’leri reddetmişti ve fiyata dair güvenilir bir kaynağın olmadığını belirtmişti. Bakkt’in bu sorunu çözebileceği düşünülüyor.

Peki Bakkt’in herhangi kötü bir etkisi olamaz mı? Bazı yatırımcıların bu konudaki endişelerini Ng şöyle açıkladı:

Wall Street kaldıraçlı işlemleriyle kripto paraları kontrol edebilir. Yüksek riskli kripto para yan ürünlerinin 2008 borç krizine benzer bir ortam oluşturabileceğinden endişe duyuluyor. Aslında 2008’in sorununa çözümün bir parçası olarak ortaya çıkan Bitcoin’in, en nihayetinde sorunun parçasına dönüşmesini izlemiş oluruz.

Diğer bir felaket ise derin cepli kurumların yan ürünleri için kripto paraları manipüle etmeye çalışması. Bakkt bu endişeleri kaldıraçlı işlem yapmayacağını duyurarak yanıtladı. ICE tarafından desteklenen Bakkt’in oldukça itibarlı bir girişim olduğu söylenebilir. Microsoft, Starbucks gibi ortaklıklarıyla beraber Bakkt’in beklenen etkiyi yaratması kaçınılmaz görünüyor.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.