reklamı kapat

Aynı Kripto Para Borsasında 2. Hack: Yüzlerce Hesaptan Ethereum Çalındı

Cryptopia kısa süre sonra aynı hacker tarafından 2. kez hack'lendi.
21:00
30 Ocak 2019

Coindesk’in haberine göre Yeni Zelandalı kripto para borsası Cryptopia kısa süre sonra 2. kez hack’lendi.

Elementus

Blockchain veri analiz firması Elementus dünkü blog postunda Cryptopia hacker’ının kısa süren sessizlikten sonra 17.000 cüzdandan 1.675 ETH daha çaldığını yazdı. Haberimizin hazırlandığı sırada ETH’in 108,84 dolardan işlem gördüğünü göz önünde bulundurursak bu miktar yaklaşık 182.000 dolara tekabül ediyor.

İlk başta durum, Cryptopia’nın kalan kullanıcı fonlarını korumak için taşıdığı şeklinde algılansa da ETH’lerin daha önce hacker tarafından kullanılan adrese gönderildiği anlaşıldı ve posta şöyle devam edildi:

Hacker özel anahtarlara sahip ve tüm Cryptopia cüzdanlarından istediği gibi fon çekebilir.

Elementus’a göre bazı cüzdanlara para gönderilmeye devam ediyor, yani tüm kullanıcıların sızıntıdan haberi yok.

Fonların çoğu madencilik havuzlarından geliyor. Muhtemelen bu ödemeler, ödüllerini ‘doğrudan gönderme’ yoluyla otomatikman almayı seçen ve sonrasında bunu unutan madenciler adına gönderiliyor.

İlk Cryptopia Hack’i

Geçtiğimiz hafta Elementus’un yayımladığı analizde, daha önce Cryptopia cüzdanlarından 16 milyon dolar değerinde ether ve ERC-20 token’ının çalındığı not düşüldü. Ancak borsa şu ana dek çalınan toplam miktar hakkında hiçbir bilgi paylaşmadı ve 15 Ocak’ta “önemli kayıplarla” sonuçlanan büyük bir hack’i sebep göstererek offline oldu.

O zamandan beri Yeni Zelanda polisi olayı soruşturuyor ve bütün olasılıkları dikkatle değerlendirdiğini savunuyor. Konuyla ilgili haberimize bu linkten erişebilirsiniz. 22 Ocak tarihli polis açıklamasında ise soruşturmada ilerleme kaydedildiği açıklandı ve suçlunun kimliğiyle paranın nereye gönderildiğini belirlemek için tüm çalışmaların sürdüğü not düşüldü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.